در ارسال قبلی نگاهی مختصر به این دو دستگاه انداخته بودیم و به صورت کوتاه دو دستگاه سامسونگ گلکسی اس و سونی اکسپریا زد را مورد بررسی و مقایسه قرار دادیم . در این ارسال از پرشین بکس قصد داریم به صورت تخصصی تر و با جزییات بیشتر این دو دستگاه را مورد بررسی قرار دهیم و به نتیجه برسیم . با ما همراه باشید .

صفحه نمایش :

سامسونگ گلکسی اس 4 شامل یک صفحه نمایش پنج اینچی سوپر AMOLED با وضوح 1920 در 1080 پیکسل با نسبت 441 PPI است.
سونی اکسپریا زد دارای یک صفحه نمایش پنج اینچی TFT است که از وضوح 1920 در 1080 پیکسل برخوردار است و همچنین تراکم 441 ppi را نیز دارد.
هر دو صفحه نمایش بسیار واضح و عالی هستند، و اگرچه برخی از افراد به این واقعیت که صفحه نمایش سامسونگ گلکسی اس 4 دارای رنگهای زنده ی بیشتری است، دیگران ممکن است نسبت به این قابلیت بی تفاوت باشند و آن را تنها یک قابلیت غیرمهم بدانند.

نتیجه: سامسونگ گلکسی اس 4 و سونی اکسپریا زد هر دو دارای صفحه نمایش عالی ای هستند.

samsung galaxy s4 vs Sony Xperia Z 4 aa 600

 

طراحی و کیفیت ساخت :

با توجه به این که این دو دستگاه دارای صفحه نمایش یکسانی هستند میتوان این دو دستگاه را هم راستا قرار داد .

گلکسی اس 4 130 گرم وزن دارد و ابعاد ان 136.6 x 69.8 x 7.9 mm (5.38 x 2.75 x 0.31 in) میباشد . این دستگاه دارای گوشه های گرد و مانند دیگر دستگاه های سامسونگ دارای یک دکمه فیزیکی و دو دکمه لمسی خازنی در صفحه نمایش میباشد . پشت ان پلی کربنات میباشد .

بر خلاف گلکسی ، سونی اکسپریا زد دارای دکمه های فیزیکی نمیباشد و فقط از سه دکمه خازنی و پشت پلاستیکی بهره برده است . و البته دارای طرحی زیبا و باریک میباشد . ابعاد ان نیز 139 x 71 x 7.9 mm (5.47 x 2.80 x 0.31 in) میباشد . اکسپریا زد قابلیت واترپراف یا ضد اب را داراست و میتواند در مدت زمان 30 دقیقه زیر اب بماند .

نتیجه : نظر ها در مورد طراحی متفاوت است اما میتوان گفت سونی اکسپریا زد در این مورد از گلکسی اس جلوتر است .

 

سخت افزار داخلی :

نسخه بین المللی گلکسی اس 4 از Exynos 5 OCTA SOC استفاده میکند . با هسته پر قدرت A15 با راندمان بالا و پیکر بندی جدید big.LITTLE که گفته میشود دارای قدرتی شگفت انگیز میباشد که کمتری فشار را بر روی باتری وارد میکند همچنین گلکسی اس 4 از three-core PowerVR GPU استفاده میکند که به کاربران وعده داده است بهترین و پر مصرف ترین بازی ها را اجرا میکند .

هر چند که باید برای نتایج محک (benchmark) صبر کرد اما تخمین زده میشود که Exynos 5 Octa SoC برای غلبه بر Snapdragon 600 در معیار کوال کام ساخته شده است .

هر دو دستگاه سونی اکسپریا زد و گلکسی اس 4 از حافظه رم 2 گیگابایتی بهره برده اند .

سونی اکسپریا زد از نسخه Qualcomm S4 Pro استفاده میکند که فقط چندماهی است منتشر شده است . با این حال صنعت ساخت تلفن های هوشمند با سرعت خطرناکی در حال پیشرفت است . استفاده از این نوع سخت افزار یک نوع معیار خوب برای سونی میباشد .

نتیجه گیری کل :

ساموسنگ گلکسی اس از اندروید 4.2 بهره برده است در حالی که سونی اکسپریا زد از اندروید 4.1 استفاده میکند . البته این موضوع به اندازه سخت افزار و طراحی ان مهم نیست .

البته از نظر حافظه داخلی و دوربین هم تقریبا مشابه هم هستند . از نظر قدرت باتری میتوان گلکسی را جلوتر معرفی کرد اما تنها اشکال ان قابل تعویض نبودن باتری میباشد .

در بین کابران از نظر کارایی دستگا ها بیشتر کاربران گلکسی اس 4 را بهتر دانسته اند این در حالی است که به همین تعداد کاربر طراحی ونسی را بهتر و زیباتر میدانند . طبق این بررسی به نظر میرسد سامسونگ از قدرت بیشتر برخورداری است . و خب انتخاب ما هم گلکسی اس 4 است اما از حق بدور است که بگوییم اکسپریا فاصله زیادی با گلکسی دارد !

نظر شما چیست ؟ سونی یا گلکسی ؟