كشتي آزاد ايران گرچه در راه حضوري موثر در بازي‌هاي المپيك 2012 لندن كار سخت و دشواري در پيش دارد، اما آنچه باعث دلگرمي است حضور مرداني فني و شناخته شده در عرصه كشتي دنيا در كنار اعضاي تيم ملي است كه مي‌توانند در اين راه بزرگ،‌ كشتي‌گيران را بخوبي هدايت كرده و ضعف‌هايشان را پوشش دهند.


اين بحث نيز هميشه در كشتي مطرح بوده كه كشتي‌گيران بزرگي كه راه قهرماني در عرصه جهان و المپيك را رفته‌اند، قادرند بخوبي تجربيات خود را به ملي‌پوشان جوان انتقال داده و راه و رسم بزرگي و موفقيت در ميدان‌هاي جهاني را پيش‌روي آنان قرار دهند. هر چند البته در اين مسير، كشتي ايران همواره فراز و نشيب‌هاي زيادي را به خود ديده است، اما يقينا با حضور مرداني چون رسول خادم، محمد طلايي و عليرضا رضايي كه در عرصه رقابت‌هاي مختلف جهاني و المپيك به دفعات امتحان پس داده‌اند، كشتي ايران با شرايطي متفاوت نسبت به گذشته،‌آماده حضور در بازي‌هاي لندن 2012 مي‌شود. هر چند به هيچ‌وجه زحمات و تلاش‌هاي كادر فني گذشته تيم ملي كشتي آزاد و از جمله غلامرضا محمدي را ناديده نمي‌گيريم و جا داشت محمدي نيز در جمع مردان فني امروز تيم ملي حضور داشته باشد،‌ اما ناكامي در المپيك پكن 2008 اين تجربه گرانقدر را پيش‌روي كشتي آزاد ايران قرار داده است كه در اين مسير نبايد كوچك‌ترين غفلتي را به خود ببيند.


انرژي مثبت در اردوي كشتي


در حقيقت با حضور رسول خادم در جايگاه مدير تيم‌هاي ملي و سرمربي تيم ملي كشتي آزاد، انرژي مثبتي به تار و پود اين تيم‌ها تزريق شده است تا در كنار تلاشي دوچندان و تنوع تمريناتي كه با وسواس خاصي به منظور رفع نقاط ضعف موجود صورت مي‌گيرد، جملگي مدعيان امروز كشتي حضور در المپيك را جدي‌تر از هميشه گرفته و در راه نيل به موفقيت همه احتمالات را در نظر بگيرند. آن هم در شرايطي كه در ميدان المپيك يك لحظه اشتباه نيز، روياهاي كشتي‌گيران را بر باد مي‌دهد و به‌طور طبيعي هر كشتي‌گيري كه مي‌خواهد صياد مدال از لندن 2012 باشد، بايد در بهترين شرايط فني و آمادگي جسماني و روحي،‌ پنجه در پنجه مدعيان افكند. در اين مسير حالا همه مطمئن شده‌اند كه در راه حضور در المپيك ابتدا بايد ابراز شايستگي كنند و نشان دهند كه مرد شرايط سخت هستند، شرايطي كه حتي جو مسابقات و معادلات داوري نيز نتواند روي نتايج كشتي‌گيران ما در المپيك اثرات منفي بر جاي بگذارد.


انتظار كسب مدال از 3 دلاور كشتي آزاد


هر چند استراتژي سرمربي تيم ملي كشتي آزاد اين است كه در هر 7 وزن، كشتي‌گيران را در شرايط مدال‌آوري قرار دهد، اما با توجه به موجوديت فعلي تيم ملي، بايد گفت از 3 دلاور تيم ملي يعني مهدي تقوي در 66، صادق گودرزي در 74 و رضا يزداني در 96 كيلوگرم در درجه نخست انتظار مدال‌آوري مي‌رود. آن هم در شرايطي كه اين سه كشتي‌گير در عرصه رقابت‌هاي آسيايي و جهاني صاحب مدال‌هاي رنگارنگي شده اند تا با توجه به تجربه بالايشان، مسووليت سنگيني را متوجه خود ببينند.


گودرزي نسخه چارگوش روس را مي‌پيچد


البته در اين جمع تنها صادق گودرزي تجربه المپيكي ندارد، اما اين كشتي‌گير سختكوش همداني با توجه به 2مدال نقره جهاني‌اش، از اين امكان برخوردار است كه با هوشياري، صاحب يك مدال خوشرنگ از المپيك شده و ويترين افتخارات خود را كامل سازد.
نكته: اصلي‌ترين حريف شناخته شده گودرزي در وزن 74 كيلوگرم دنيس چارگوش روس و قهرمان جهان و اروپاست كه تاكنون در مبارزه مستقيم با گودرزي، چهره برتر ميدان بوده است


اصلي‌ترين حريف شناخته شده گودرزي در وزن 74 كيلوگرم دنيس چارگوش روس و قهرمان جهان و اروپاست كه تاكنون در مبارزه مستقيم با گودرزي، چهره برتر ميدان بوده است. البته با توجه به قدرت زيرگيري جوان شايسته كشورمان، اگر او با تاكتيكي مناسب حريف صاحب نام روس خود را ديدار كند، مي‌تواند با پيروزي بر اين حريف قدرتمند خود، مزد زحمات چند ساله خود را در المپيك لندن بگيرد.


جدا از دنيس چارگوش روس، داويد خوتيشويلي گرجي، گابور هاتوش مجاري، آلكساندر گوستي‌يف آذربايجاني، اولگ بيلوتسكيفسكي اكرايني و سونر دميرتاش ترك از جمله نفرات سرشناس وزن 74 كيلو به حساب مي‌آيند.


انگيزه‌هاي بالاي مهدي تقوي


در 66 كيلو البته كمي وضعيت متفاوت‌تر است و يقينا مهدي تقوي اگر مي‌خواهد ناكامي المپيك پكن را براي هميشه از خاطر خود پاك كند، بايد از سلاح زيرگيري خود به بهترين شكل استفاده كرده و بتواند از هر دو پا زير بگيرد. بديهي است براي كشتي‌گيري كه بخواهد در المپيك از سكوي افتخار صعود كند، ‌اين مساله ضعف بزرگي به حساب مي‌آيد كه نتواند مقابل حريفان گارد مخالف، توانمندي‌هاي خود را عرضه كند.


اين جوان مازندراني كه هوش و ذكاوتي وافر دارد، بايد با رفع ضعف عمده خود در زيرگيري از كشتي‌گيران راست گارد،‌ خود را از هر حيث در مصاف با رقبا مسلح سازد. حضور مربي فكوري چون محمد طلايي و ريزه‌كاري‌هاي فني رسول خادم مي‌تواند از تقوي يك كشتي‌گير ششدانگ بسازد. كسب 2 مدال طلاي جهان جملگي از ارزش‌هاي وجودي مهدي تقوي حكايت دارد و حتم داريم كه با توجه به انگيزه‌هاي وافر اين كشتي‌گير،‌ خواهد توانست از بازي‌هاي المپيك با دست پر خارج شود.


آلن گوگايف روس، لئونيد بازان بلغاري، ديويد سافاريان ارمني و اوتار توتشيشويلي گرجستاني همراه حريفان هندي و ژاپني، از جمله كشتي‌گيران مطرح وزن سوم هستند كه تقوي بايد با برنامه‌ريزي لازم براي هماوردي با آنان آماده شود.


حساب ويژه در 96 كيلو


رضا يزداني كه امسال در جهاني آنتالياي تركيه موفق شد از سكوي شماره يك دنيا در وزن 96 كيلوگرم صعود كند، از جمله كساني است كه همه از وي به‌عنوان اميد شماره يك كشتي ايران براي كسب مدال در بازي‌هاي المپيك لندن ياد مي‌كنند. هر چند يزداني به لحاظ فاكتور قد، كوتاه‌تر از تمام مدعيان اين وزن به حساب مي‌آيد، اما قدرت بدني بالا و اشتهاي سيري‌ناپذير او در راه پيروزي، جملگي از فاكتورهاي مثبت و موثر اين كشتي‌گير جويباري به حساب مي‌آيند. دستان قدرتمند و پركار او در هنگامه مبارزات، اين اجازه را به يزداني مي‌دهد تا با قوس‌كردن‌هاي متوالي و از نفس انداختن حريفان، فضا را براي يك‌خم دوخم‌هاي برق‌آساي او فراهم ‌سازد. البته همه اين ويژگي‌هاي مثبت، ‌همراه با نقاط ضعفي است كه رضا يزداني بايد با فائق آمدن بر آنها، ضريب اطمينان خود را در راه مدال‌آوري در المپيك دوچندان سازد. به‌طور طبيعي در المپيك لندن حريفان به مراتب بزرگ و آماده‌تري انتظار قهرماني جهان را خواهند كشيد و رضا يزداني بايد بداند در المپيك همانا سلاح اصلي و بزرگش،‌آمادگي جسماني بالايش خواهد بود.


مبارزه او با عبدالسلام گاديسوف روس كه همين ماه پيش نيز از سكوي قهرماني اروپا صعود كرد، در فينال ليگ كشتي نشان داد كه حريفان كشتي بلد با نفسي چاق و آمادگي بالا مي‌توانند سد راه يزداني در راه صعود از سكوي المپيك به حساب آيند. براي همين نيز تاكيد داريم كه پلنگ كشتي جويبار، اصطلاحي كه مازني‌ها به يزداني داده‌اند، بايد با بهره‌گيري از تجارب ذي‌قيمت رسول خادم كه راه قهرماني در المپيك را پيش از اين در آتلانتاي 96 رفته است، نسخه پيروزي‌بخش در مصاف با هر حريفي بپيچد. بويژه همين گاديسوفي كه در رقابت‌هاي قهرماني اروپا بالاتر از والري آندريتسف اكرايني، سرحت بالچي ترك و نايب‌قهرمان جهان در سال 2011، ايوان يانكوسكي بلاروس، رادوسلاو باران بلغار و نوروز تمرازوف آذربايجان، بر سكوي نخست ايستاد.


حجت‌اله‌ اكبرآبادي ‌/‌ گروه ورزش

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب