کلین شیت چیست ؟

کلین شیت چیست ؟ کلین شیت در فوتبال چیست ؟ اگر تماشاگر فوتبال باشید حتما واژه کلین شین را زیاد شنیده اید . قطعا این سوال به ذهن شما آمده است که کلین چیست چیست و بیشترین رکود کلین شیت دست چه کسی . در واقع در فوتبال کلین شیت به معنی بسته نگاه داشته دروازه است . اما اگر به دنبال اطلاعات بیشتری از کلین شیت هستید با ما همراه باشید .

 ‫کلین شیت - کلین شیت چیست ؟ - رکورد دار کلین شیت کیست‬‎

کلین شیت چیست ؟

دروازه‌بسته یا کلین شیت (به انگلیسی: clean sheet یا shutout) به اصطلاحی در برخی از ورزش‌ها از جمله فوتبال گفته می‌شود که دروازه‌بان در طول یک بازی هیچ گلی نخورد و دروازه‌اش در اصطلاح “باز” نشود. این اصطلاح علاوه بر فوتبال، در بیسبال، هاکی روی یخ، فوتبال آمریکایی و راگبی نیز کاربرد دارد.

همانطوری که برای مهاجمان آمار گل را به عنوان مولفه برتری و رکورد ثبت می‌کنند، تعداد بازی‌های دروازه‌بسته برای یک دروازه‌بان یا دقیقه‌هایی که به طور مداوم یک دروازه‌بان دروازه‌اش را بسته نگاه داشته به عنوان رکورد برای دروازه‌بان‌ها منظور می‌شود و طبیعتاً دروازه‌بانی که بیشترین دقایق دروازه‌بسته را داشته باشد دروازه‌بان موفق‌تری بوده است. معمولا در لیگ‌های معتبر فوتبال مانند لالیگا و سری آ همیشه لیست دروازه‌بان‌های برتر بر مبنای دقیقه‌های دروازه‌بسته به همراه جداول دیگر لیگ به روز می‌شود.

رکورد داران کلین شیت دنیا 

مازا روپی دروازه بان تیم واسکوداگاما به مدت 1816 دقیقه دروازه تیم خود را بسته نگه داشت و تا به امروز رکورد بسته بودن دروازه از آن اوست.

دی ورلنیدن وی توانست در تیم بریوگ به مدت 1390 دقیقه دروازه تیم را بسته نگه دارد و بهترین رکوردار اروپا است.

ادوین فان درسار دین دروازه بانی که وظیفه گیری تیم منچستر یونایتد را بر عهده داشت به مدت 1311 دقیقه از تیمش تمام قد محافظت کرد.

دینوزوف زمان 1142 دروازه بان تیم بوونتوس و ملی پوش ایتالیا بسته نگه داشت.

ویکتور بایکوف زمان بسته بودن دروازه اش 1127 دقیقه تیم دیناموکی یفا بسته نگه داشت.

روسیلان نیگماتولین به مدت 939 دقیقه دروازه لوکوموتیو را بسته نگه داشت.

الیور کان دروازه بان المانی بایرین نیز توانست دروازه تیمش را به مدت 637 دقیقه بسته نگه دارد.

در ایران هم اکنون رحمتی با 16 کلین شیت، خود را به رکورددار بسته نگه داشتن دروازه در تاریخ لیگ قهرمانان آسیا تبدیل کرد.تیم استقلال در چارچوب مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به مصاف التعاون رفت و در پایان موفق به کسب پیروزی بانتیجه 3-0 شد. در این میان رحمتی، دروازه بان آبی ها که در ادوار گذشته مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، موفق به ثبت 15 کلین شیت شده بود، با بسته نگه داشتن دروازه اش در این دیدار، شانزدهمین بسته نگه داشتن دروازه را به نام خود در لیگ قهرمانان را به ثبت رساند.

لیگ قهرمانان آسیا - استقلال - التعاون

کلین شیت چیست ؟ کلین شیت در فوتبال چیست ؟

کلمات کلیدی:

  • کلین شیت -
  • کلین شیت چیست -
  • معنی کلین شیت -
  • کلین شیت یعنی چه -
  • کلین شیت در فوتبال -
  • کلین شیت در فوتبال چیست -
  • كلين شيت يعني چي؟ -
  • کلین شیت چیست؟ -
  • کلین شیت یعنی چه؟ -
  • معنی کلمه کلین شیت -

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *