نظام سلامت در كشور ما در حالي وارد سال جديد مي‌شود كه در كنار همه پيشرفت‌هاي علمي، بهداشتي و پزشكي در اين حوزه مانند توليد داروهاي بيماري‌هاي خاص در كشور يا اجراي پزشك خانواده در شهرها، مشكلات پيش روي اين حوزه پررنگ‌تر از قبل در انتظار بيماران است.

از آنجا كه هفته سلامت (18 تا 24 فروردين) در روزهاي آغاز هر سال در كشور ما با محور توجه بيشتر مسوولان و مردم به نكات قوت و ضعف مسائل درماني و بهداشتي كشور برگزار مي‌شود، بررسي اين نكات از سوي رسانه‌ها در طول اين هفته مي‌تواند گامي براي معرفي چالش‌ها و موفقيت‌هاي حوزه سلامت محسوب شود.

رييس سازمان بسيج جامعه پزشكي با اشاره به اختصاص يك روز در مطب‌ها به ويزيت رايگان و چكاپ افراد از حضور پزشكان در تمام مساجد كشور به مناسبت هفته سلامت خبر داد.

به گزارش فارس، محمد رييس‌زاده با اشاره به فرا رسيدن هفته سلامت، اظهار كرد: سازمان بسيج جامعه پزشكي نيز در اين زمينه با همكاري پايگاه‌هاي بسيج فرآيند حضور پزشكان در مساجد بعد از نمازهاي جماعت را فراهم مي‌كند.

وي با بيان اين‌كه به مناسبت هفته سلامت يك روز در مطب‌ها نيز به ويزيت رايگان و چكاپ افراد اختصاص مي‌يابد، افزود: در اين اين زمينه ويزيت رايگان و چكاپ فشار خون نيز در تمام نماز جمعه‌هاي سراسر كشور در هفته سلامت صورت مي‌پذيرد.

رييس‌زاده ادامه داد: سازمان بسيج جامعه پزشكي به مناسبت هفته سلامت برنامه‌هاي متعدد ديگري نيز براي اطلاع‌رساني و ارتقا آگاهي افراد در زمينه‌هاي بهداشت و سلامت از جمله برگزاري كلاس‌هاي آموزشي در 200 كانون بسيج جامعه پزشكي سراسر كشور خواهد داشت.

وي اضافه كرد: در اين زمينه در مبحث سالمندان نيز پنل اختصاصي در پنجمين كنگره حوادث و بلايا برگزار شد كه براي استفاده بيشتر نتايج آن در اختيار نهادهاي مختلف مرتبط از جمله وزارت بهداشت قرار مي‌گيرد.

بر همين اساس، مهم‌ترين چالش حوزه سلامت به گواه مسوولان وزرات بهداشت و كارشناسان اين حوزه كاستي‌هاي بودجه و منابع مالي است به اين ترتيب كه نگاهي اجمالي به پيش‌بيني‌هاي انجام شده در بودجه سال 91 حوزه سلامت نشان مي‌دهد اگر چه بودجه بخش بهداشت و درمان رشد داشته است اما متناسب با نرخ تورم نيست و وزارت بهداشت با 3500 ميليارد تومان كسري بودجه وارد سال جديد مي‌شود.

اين در حالي است كه دولت كمتر از 10درصد از سهم 3000 ميليارد توماني بودجه سلامت از مازاد درآمد نفتي را اختصاص داده است.

براساس تصميم مجلس براي سال 90 قرار بود 3000 ميليارد تومان از مازاد درآمد نفت به وزرات بهداشت اختصاص يابد كه در نهايت تا اسفند سال 90 تنها 10 درصد از اين بودجه به وزارت بهداشت ارائه شد.

با اين تفاسير مشكلات مالي در اين وزارتخانه نه تنها حل نشده بلكه كسري بودجه آن به سال جديد منتقل خواهد شد. پيش از اين نمايندگان كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي بارها نسبت به الزام حضور دولت در رفع مشكلات بودجه‌اي وزرات بهداشت تاكيد كرده‌اند.

تعرفه‌هاي درماني؛ هر سال بدتر از سال قبل

تعرفه‌هاي درماني چالش ديگري بود كه مانند هر سال، نظام سلامت در سال 90 با آن مواجه بود؛ تعرفه‌هاي درماني در سال گذشته تا اول تير، ابلاغ نشد كه اين تاخير در اعلام تعرفه‌هاي درماني موجب گلايه‌هاي زيادي شد.

بعد از اعلام تعرفه‌ها درماني نيز اواسط سال گذشته تعرفه‌هاي درماني بخش خصوصي سال90 به اين دليل كه از سوي شوراي عالي بيمه تصويب نشده بود، ملغي شد.

هنوز از تشكيل شوراي عالي بيمه خبري نيست و به تبع آن كسي نمي‌داند تعرفه‌هاي درمان سال 91 كي و چه ميزان خواهد بود.

محمودرضا محققي، معاون اجرايي معاونت درمان وزارت بهداشت پيش از اين و در ماه‌هاي پاياني سال 90 اظهار اميدواري كرده بود كه تعرفه‌هاي سال 91 قبل از آغاز سال جديد تعيين شود.

با اين وجود در دو سال اخير كه لايحه بودجه كل كشور با تاخير به مجلس مي‌رود،تعيين تعرفه‌هاي پزشكي كه ‌بايد براساس تصويب بودجه كل كشور تعيين شود، با تاخير مواجه مي‌شود، در نتيجه، مطب‌ها و كلينيك‌هاي خصوصي براي دريافت تعرفه‌هاي جديد پزشكي دچار مشكل مي‌شوند، به طوري كه برخي مطب‌ها همچنان تعرفه‌هاي سال قبل را دريافت مي‌كنند ولي برخي نيز خودسرانه تعرفه‌ها را افزايش مي‌دهند.

در بخش دولتي نيز همين تاخير سبب مي‌شود تا بدهي بيمارستان‌ها از سوي بيمه‌ها پرداخت نشود و در نهايت رضايت مردم از بيمارستان‌ها و مراكز درماني دولتي كمتر از هميشه شود.

بيمار ايراني، داروي ايراني

در بخش دارو خبرهاي خوشي اعلام شده است كه تداوم آنها را در سال 91 خصوصا در توليد انبوه خواهيم داشت.

از خبر رونمايي از شش داروي جديد توليد داخل براي بيماري‌هاي صعب‌العلاج و سرطاني گرفته تا بوتاكس و دسفرال ايراني كه بتازگي وارد بازار شده است از مهم‌ترين اين اخبار محسوب مي‌شوند.

«سالمترول» براي بيماران ريوي، «زولندرونيك» براي پوكي استخوان ناشي از سرطان، «فاكتور ۷ نوتركيب» براي هموفيلي‌ها، «ريلوزول» براي بيماري‌هاي عصبي و «لتروزول» براي سرطان سينه شش دارويي بود كه توليد آن با حضور رييس‌جمهور رونمايي و حتي گفته شد كه ايران دومين توليدكننده فاكتور ۷ نوتركيب در دنياست.

به اعتقاد كارشناسان، توليد اين داروها در كشور از جنبه‌هاي مختلفي اهميت دارد كه يك جنبه آن بحث اقتصادي است چرا كه سالانه فقط براي ورود داروهاي ضدسرطان به كشور بيش از ۱۰۰ ميليون دلار هزينه و ارز خارج مي‌شود.

جنبه ديگر، ارزش علمي توليد اين داروها در كشور است. بسياري از اين داروها از سوي شركت‌هاي بزرگ دارويي در دنيا ساخته مي‌شود و جزء داروهاي با تكنولوژي بالاست هستند كه توليد آن در داخل كشور باعث افتخار و معرفي سطوح علمي كشور است.

پزشك خانواده وارد شهرها مي‌شود

براساس اعلام قائم‌ مقام معاون بهداشتي وزير بهداشت برنامه عملياتي تك‌تك استان‌ها براي اجراي طرح پزشك خانواده آماده شده و تصميم وزارت بهداشت اين است كه تا پايان اين دولت و طي 1.5 سال همه شهرهاي كشور حتي تهران زير پوشش اين برنامه برود.

محمد شريعتي در گفت‌وگو با فارس ادامه مي‌دهد: نسخه ۰۲ برنامه پزشك خانواده در آخرين روز كاري سال‌۹۰ به تصويب شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي رسيد و تك‌تك استان‌هاي كشور نيز برنامه عملياتي پيشنهادي خود را براي اجراي اين برنامه به وزارت بهداشت فرستاده‌اند كه در حال بررسي و استانداردسازي است و به محض تصويب بودجه امسال و به ميزان بودجه اختصاص يافته اين برنامه در تعدادي از شهرهاي كشور اجرايي مي‌شود.

او اضافه مي‌كند: برنامه عملياتي ۴۰ استان كشور براي اجراي برنامه پزشك خانواده با همكاري دانشگاه علوم پزشكي و بيمه‌هاي آن استان به صورت مشترك تدوين شده است.

قائم‌مقام معاون بهداشتي وزارت بهداشت مي‌گويد: سال گذشته نيز اعلام كرده بوديم كه اين طرح در تعدادي از شهرهاي كشور حدود ۱۴ ميليون نفر را تحت پوشش قرار مي‌دهد اما به علت تامين نشدن اعتبار لازم اين برنامه عملي نشد اما امسال با توجه به توافق وزارت بهداشت و وزارت رفاه و تصويب برنامه جديد آن در شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي با حضور معاون اول رئيس‌جمهوري و پس از تعيين بودجه لازم در شهرها عملي مي‌شود.

به گفته او اهميت برنامه پزشك خانواده براي وزارت بهداشت به قدري بالاست كه وزير بهداشت خود را وزير پزشك خانواده اعلام كرده است.

پيشگيري از بيماري‌ها مهم‌ترين مزيت اجراي طرح پزشك خانواده است، همچنين در اين طرح هزينه‌هاي درمان نيز كاهش مي‌يابد.

افزايش تخت‌هاي بيمارستاني

افزايش تخت‌هاي بيمارستاني يكي از مسائل مهم حوزه سلامت است كه براي بهبود وضعيت آن كارهاي خوبي از سال گذشته آغاز شده است.

به گفته وزير بهداشت، در حال حاضر بيش از 77 هزار تخت بيمارستاني به سيستم بيمارستاني كشور اضافه شده است.

مرضيه وحيددستجردي يكي از چالش‌هاي مهم در بيمارستان‌ها را كمبود نيروي انساني در رشته‌هاي مختلف اعلام و اظهار مي‌كند: با توجه به اين شوق ارائه خدمات در مديران بيمارستان‌ها، تخت‌هاي بيمارستاني افزايش پيدا كرده و براي ارائه خدمات بهتر نيز بايد نيروي انساني را افزايش دهيم.

ظاهرا طي شش سال گذشته 14 هزار و 400 تخت بيمارستاني به سيستم درماني كشور اضافه شده و 35 هزار تخت نيز در حال ساخت است كه در سال 91 به بهره‌برداري خواهد رسيد.

به گفته وزير بهداشت، بيشترين نيروي انساني وزارت بهداشت در بيمارستان‌ها مشغول هستند و رسيدگي به وضعيت آنها در ارتقاي خدمات كيفي به مردم نقش مهمي دارد و رضايت آنها مي‌تواند تاثير زيادي در جلب رضايت مردم داشته باشد.

مستوره برادران ‌نصيري – گروه جامعه

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب