خشايار راد متولد 1330 تهران است. او پس از بازي در مجموعه طنز «خانه به دوش» توانست توانايي‌هاي خود را در زمينه بازيگري به نمايش بگذارد و پس از آن نقش‌هاي متعددي را در فيلم‌ها و مجموعه‌هاي طنز و حتي جدي بر عهده گرفت.

وي در مجموعه «دست بالاي دست» كه در ايام نوروز از شبكه 3 سيما پخش شد ايفاگر نقش جابري بود.


چطور شد بازي در سريال دست بالاي دست را پذيرفتيد؟


فيلمنامه از سوي مجيد مولايي، تهيه‌كننده برايم ارسال شد و پس از اين‌كه نقش جابري را خواندم بازي در اين مجموعه را پذيرفتم. ضمن اين ‌كه بازيگران و عوامل توليد از شخصيت‌هاي كاربلد و محبوب بودند. البته اين را هم بگويم كه قرار بود كارگرداني اين سريال بر عهده فرزاد موتمن باشد كه در نهايت به سيد محسن يوسفي سپرده شد و من هم آشنايي كاملي با او داشتم و قبلا در سريال «ازدواج در وقت اضافي» با او همكاري كرده بودم.


شخصيت جابري چه ويژگي‌هايي داشت كه بازي در اين نقش را پذيرفتيد؟


جابري وكالت مرد متمولي به نام زندي را به عهده داشت كه به نظرم ايفاي نقش وكيل براي خودم جالب بود و علاوه بر اين مي‌توانست به خوبي با مخاطب ارتباط برقرار كند.


به نظر شما سريال «دست بالاي دست» تا چه اندازه توانست مخاطب‌پسند باشد؟


ما بايد بببينم مجموعه‌هاي طنز با چه هدفي ساخته مي‌شود و بعد درخصوص آن نتيجه‌گيري كنيم. مجموعه دست بالاي دست به صورت مناسبتي براي ايام نوروز توليد شد و هدفش ايجاد سرگرمي و نشاط در جامعه بود. ضمن اين‌كه در قالب طنز پيام‌هاي خاصي را نيز به مخاطبان منتقل كرد. بازخوردي كه من از ميان مردم گرفتم عموما راضي‌كننده بودند و حتي برخي در خيابان من را با نام جابري خطاب مي‌كردند.


به نظر شما طنز صرفا بايد براي ايجاد سرگرمي توليد شود؟


طنز داراي گونه‌هاي مختلفي است. مثلا طنز موقعيت، شخصيت و… هر كدام از اينها اهداف جداگانه‌اي را در خود دارد. وقتي طنز براساس كلام و موقعيت طراحي مي‌شود، مي‌تواند در مواردي مخاطب را بخنداند يا به عبارت ديگر باعث انبساط خاطر بيننده شود. در طنز بايد مواظب بود كه اولا چه نوع كاري انجام مي‌شود و ثانيا مخاطب چه طنزي را مي‌پسندد. اين كه بخواهيم بگويم طنز صرفا براي سرگرمي هست يا نيست درست نيست چون هدف هر طنزي قبل از شروع كار مشخص مي‌شود.


همانطور كه گفتيد طنز داراي گونه‌هاي مختلفي است و مي‌توان با ساختارشكني، شخصيت‌پردازي و… تفاوت‌هاي خاصي را در مجموعه‌هاي طنز ايجاد كرد، به نظر شما اين اتفاق تا چه اندازه در مجموعه‌هاي تلويزيوني رخ مي‌دهد؟


در حال حاضر هم اين اتفاق مي‌افتد و مجموعه‌هاي طنزي در تلويزيون ساخته مي‌شود كه تازه و بكر است. از اين ميان مي‌توان به مجموعه‌هاي خانه به دوش، پاورچين، شب‌هاي برره، پايتخت و… اشاره كرد. ابتكار و خلاقيت در هر كاري باعث جذابيت مي‌شود. براي ديدن مجموعه‌هاي جذاب بايد از عوامل حرفه‌اي استفاده كرد تا آنها از تكنيك‌هاي خاص خودشان براي جذب مخاطب استفاده كنند.


معمولا كارگردانان طنز تيم مشخصي دارند و عموما از بازيگران خودشان استفاده مي‌كنند و به ندرت عواملشان را تغيير مي‌دهند، فكر نمي‌كنيد مردم از ديدن بازي‌هاي تكراري خسته مي‌شوند و جوانان مستعد كمتر مي‌توانند وارد اين حوزه شوند؟


قبول دارم گروه‌هاي خاصي مشغول ساخت سريال‌ها و فيلم‌هاي طنز هستند، اما در آثار طنز هر كس نقش خود را دارد و كسي نمي‌تواند بگويد حضور جوانان در سريال‌ها با مشكل مواجه خواهد شد. اصلا اينطور نيست. شما ببينيد كساني در حد و اندازه عليرضا خمسه، مهران مديري، حميد لولايي، رضا عطاران و… نيازي به بلندي و كوتاهي نقش ندارند چون در هر حال مي‌درخشند و به نظرم اين كار جواب مثبت هم مي‌دهد. چيدن مهره‌ها بسيار مهم است. استفاده از بازيگران باتجربه باعث مي‌شود كارگردانان زمان تصويربرداري با مشكل كمتري روبه‌رو شوند. به همين دليل كارگردان‌ها ترجيح مي‌دهند با بازيگران باتجربه كار كنند.


شما هم جزئي از همين گروه‌ها به حساب مي‌آييد، چون بيشتر در نقش‌هاي طنز بازي مي‌كنيد.


ما بيشتر انتخاب مي‌شويم تا اين‌كه انتخاب كنيم. البته اگر قرار بر انتخاب هم باشد بايد در بين مجموعه‌هاي طنز اثري را براي بازي انتخاب كنيم، چون فرصت بازي در نقش‌هاي ديگر به ما داده نمي‌شود.


نقش جدي را هم بازي كرده‌ايد؟


بله در فيلم خوابگاه دختران و مجموعه شايد براي شما اتفاق بيفتد نقش‌هاي جدي را بازي كردم.


چه كسي باعث حضور شما در تلويزيون شد؟


رضا عطاران در سال 78 پيشنهاد بازي در مجموعه طنز قطار ابدي را به من داد كه من هم پذيرفتم.


قبل از اين كه به تلويزيون بياييد هم تجربه بازيگري داشتيد؟


بله به صورت حرفه‌اي از سال 53 تئاتر كار مي‌كردم.


به غير از بازي در تئاتر و تلويزيون شغل ديگري هم داريد؟


در حال حاضر فقط در آثار نمايشي بازي مي‌كنم، اما بازنشسته بانك صادرات هستم.


حاصل زندگي مشتركتان چه بوده است؟


دو فرزند دارم كه هر دو پسر هستند. اولي ازدواج كرده و دومي هم سرباز وظيفه است.


بهترين كارگرداني كه با او كار كرده‌ايد، چه كسي است؟


رضا عطاران دوست و بهترين كارگرداني است كه با او كار كرده‌ام البته بيشتر كارگردان‌هايي را دوست دارم كه اجازه بداهه‌گويي يا طراحي شخصيت را به بازيگر مي‌دهند.


بهترين مجموعه‌اي كه در آن بازي كرده‌ايد؟


من همه كارهايي را كه در آن حضور داشته‌ام را دوست دارم، اما اگر قرار باشد يكي را انتخاب كنم مجموعه خانه به دوش از آثاري بود كه هميشه ماندگار است.


فرشيد شكيبا – جام جم

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب