خشم مقامات تركيه پس از گذشت يك سال از ايجاد ناآرامي‌هايي كه كشورهاي خارجي از جمله تركيه،قطر و عربستان در آن نقش اساسي دارند،و مواضع قاطع مقامات ايران نسبت به اجلاس استانبول كه عليه سوريه و با سخنراني اردوغان برگزارش شد،باعث شد سفير جمهوري اسلامي ايران در آنكارا به وزارت خارجه تركيه احضار شود.تركيه در باره مسائل سوريه توقع همراهي ايران را داشت. اما تركيه عامل اجراي دستورات آمريكا در منطقه است.

به گزارش جام جم آنلاين رهبر معظم انقلاب در ديدار نخست وزير تركيه كه در اوايل فروردين ماه به تهران سفر كرده بود در خصوص اوضاع سوریه با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران قویاً با هر طرحی که آمریکایی ها در ارتباط با مسایل سوریه مبدع آن باشند مخالف است، تاكيد كرده بودند؛جمهوری اسلامی ایران از سوریه به دلیل حمایت از خط مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی دفاع خواهد کرد و با هر گونه دخالت نیروهای خارجی در امور داخلی سوریه به شدت مخالف است.ایشان تاکید کردند: ما از اصلاحات در سوریه همواره حمایت می کنیم و اصلاحاتی که در سوریه شروع شده، باید ادامه یابد.


دكتر علي لاريجاني نيز در نخستين جلسه مجلس در سال 91 با اشاره به کنفرانس استانبول گفت: کنفرانس اخیر در استانبول که بر آن نام دوستان سوریه نهادند در واقع نام این کنفرانس دوستان سوریه نبود بلکه نام آن رشوه دهندگان به اسرائیل برای تنفس جدید بود.


تركيه در ماجراي تحولات سوريه سياست مداخله جويانه‌اي در پيش گرفته و حتي خواستار سرنگوني دولت قانوني بشار اسد است.


اردوغان نخست وزير تركيه در همين اجلاس استانبول كه به نام دوستان سوريه برگزار شد گفته بود كه تركيه با هر طرحي كه به ماندگاري بشار اسد كمك كند مخالف است و با آن مقابله مي‌كند.


پس از آن كه مقامات جمهوري اسلامي ايران نسبت به اين اجلاس انتقاد كردند سفير ايران در آنكار به وزارت خارجه اين كشور فرا خوانده شد.


به گفته آقای داود اغلو، سفیر ایران در آنکارا به وزارت امور خارجه ترکیه فراخوانده شده تا درباره اظهارات بیان شده به وسیله مقام های ایرانی توضیح دهد.


وزیر خارجه ترکیه همچنین از تماس تلفنی با همتای ایرانی خود را برای بیان نارضایتی کشورش از این سخنان خبر داد.


به گفته داود اغلو، این سخنان با “روابط ریشه دار” دو کشور در تناقض است.


داود اغلو ادامه داد که علی اکبر صالحی وزير خارجه كشورمان به او اطمینان داده که این مواضع بیانگر سیاست رسمی دولت ایران نیست.


اين اظهارات در حالي بيان مي‌شود كه هنوز از سوي وزارت خارجه ايران درباره گفت‌وگوي وزراي خارجه دو كشور خبري منتشر نشده اشت.


به نظر مي‌رسد اين اقدام تركيه بيشتر به خاطر گلايه از مطرح شدند بغداد به جاي تهران براي انجام مذاكرات هسته‌اي ايران و 1+5 باشد.


در چند روز گذشته تحليل گران و كارشناسان از بغداد و همچنين پكن براي انجام گفت‌وگوهاي هسته‌اي نام برده‌اند.


محسن رضايي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز در همين باره پیشنهاد کرد که دور آتی مذاکرات ایران با گروه 1+5 به جای استانبول در یکی از شهرهای بغداد ، دمشق یا بیروت برگزار شود.


محسن رضایی در دیدار مدیران و کارکنان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این مطلب افزود: با توجه به بد قولی های دوستان ما در ترکیه در پایبندی به برخی توافقات ، بهتر است مذاکرات ایران و گروه 1+5 در یکی دیگر از کشورهای دوست برگزار شود ، از این رو بغداد، دمشق و بیروت مکان های مناسب تری برای انجام مذاکرات نسبت به استانبول هستند.


مقامات ارشد روسيه نيز نسبت به اجلاس استانبول واكنش تندي از خود بروز دادند.


در همين زمينه وزارت خارجه روسيه تصمیمات اجلاس دوستان سوریه در استانبول ترکیه را رد کرد.


معاون سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: اجلاس دوستان سوریه در استانبول یکجانبه و بدون حضور دولت قانونی سوریه و تعدادی از گروه های ذی نفوذ مخالف سوری برگزار شده است.


«ماریا زاخارووآ» با تاکید بر موضع روسیه در حمایت از طرح کوفی عنان نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه گفت: موفقیت طرح کوفی عنان مستلزم پیگیری ، حوصله و صبر همه طرف‌های درگیر در سوریه و بازیگران منطقه ای و بین المللی است.


مواضع خصمانه تركيه در قبال سوريه در حالي اجرا مي‌شود كه دولت تركيه نسبت به تحولات بحرين بي تفاوت است.


اردوغان نخست وزير تركيه هنگامي كه در تهران حضور داشت در گفت‌وگوي تلويزيوني درباره بحرين گفته بود؛در اين كشور خبري نيست!


سياست‌هاي تركيه باعث شده است مردم اين كشور نيز دست به اعتراض بزنند و هنگام برگزاري اجلاس استانبول جمع زيادي از مردم در اعتراض به برپايي چنين اجلاسي مقابل مجل برگزاري آن تظاهرات كردند كه با برخورد پليس روبرو شد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب