قرار است سال جديد سالي براي حمايت از توليدات ملي باشد.

قرار است همه دست به دست هم بدهند تا چاره‌اي براي مقابله با تحريم‌هايي بيابند كه چند ماهي است بشدت توسط غرب عليه ايران در حال اجراست و همان‌طور كه مقامات مسوول كشورمان اعلام كرده‌اند، اين تحريم‌ها ضمن آن‌كه باعث رشد توانمندي‌هايمان شده، اما اثرات منفي هم داشته، براي همين لازم است تا براي عبور از اين برهه دست به دست هم دهيم، بلكه تبعات منفي تحريم‌ها تا حد امكان خنثي شود.

اما در حال حاضر كه نزديك به سه هفته از سال جديد مي‌گذرد، تنها چيزي كه در رفتار و گفتار و كردار مسوولان و مقامات ديده نمي‌شود،‌ توجه به اين موضوع است و در عوض تا مي‌توانند سهوا و عمدا دست به اقداماتي مي‌زنند كه تنش‌زا بوده و انرژي‌هاي زيادي را هدر مي‌دهد.

به عنوان نمونه از يك‌سو در اقدامي غافلگيركننده و بدون مجوز قانوني اقدام به افزايش مبلغ يارانه‌هاي نقدي مي‌شود و باعث به راه افتادن موجي از انتقادها مي‌شود و حتي مقامات كشور نسبت به اين روندي كه دولت در پي گرفته هشدار مي‌دهند.

از سوي ديگر، مجلس نيز در اولين جلسه علني خود در سال 91 سراغ استيضاح وزير دولت مي‌رود تا به اين شكل اعتراض خود را نسبت به حكم انتصاب جديدي كه از سوي وزير كار امضا شده است، پيگيري كند.

چرا كه وزير كار بدون توجه به اعتراضات نمايندگان سرانجام حكم سعيد مرتضوي ـ كه اتهاماتي عليه وي مطرح است ـ را، به عنوان مديرعامل سازمان تامين اجتماعي امضا كرد.

همه اين اتفاقات در حالي است كه در مجلس كارهاي مهم ديگري همچون بررسي بودجه سال 91 وجود دارد و ‌بايد هرچه سريع‌تر تكليفش روشن شود تا بيش از اين در بررسي آن كه دولت با تاخير ارائه‌اش داد، فرصت از دست نرود.

اگر دقيق بشويم نمونه‌هاي ديگري هم وجود دارد كه فرصت بيان آنها در اين نوشتار فراهم نيست اما وقتي به ياد مي‌‌آوريم چگونه اين مسائل موجب شده تا وقت و انرژي زيادي را طي همين سه هفته از مسوولان امر بگيرد، احساس تاسف دست مي‌دهد.

آن وقت است كه اين سوال مطرح مي‌شود آيا مسوولان كشور نمي‌توانند يا نمي‌دانند يا نمي‌خواهند كه به خاطر مسائل مهم‌تري دست از اين حاشيه‌سازي و سياسي‌كاري‌ها برداشته و در عوض اهتمام خود را صرف امور مهم‌تري كنند كه نيازمند همراهي همه است؟

مريم جمشيدي – گروه سياسي

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب