فيلم سينمايي «ريسماني نزديك‌تر از رگ» به كارگرداني مسعود اطيابي تبليغات گسترده خود را در خيابان‌هاي لبنان آغاز كرده و با استقبال قابل توجهي از سوي دوستداران سينماي مقاومت مواجه شده است.


در نخستين روزهاي سال جديد علاوه بر فروش موفق برخي فيلم‌ها در داخل كشور و ورود يكي از آنها (قلاده‌هاي طلا) به باشگاه ميلياردي‌ها،‌ خبرهاي ديگر حكايت از استقبال گسترده مخاطبان لبناني از يك فيلم ايراني دارد.


فيلم «ريسماني نزديك‌تر از رگ» آخرين ساخته سيد مسعود اطيابي با محوريت بيداري اسلامي در منطقه به شرح زندگي 16 ساله مردم در لبنان اشغالي مي‌پردازد.


اين فيلم كه با هنرنمايي بازيگران لبناني همراه است، به زبان عربي ضبط شده و در حال طي كردن مراحل دوبله به زبان فارسي براي نمايش در ايران است.


گفتني است اين فيلم با مشاركت صدا و سيما ساخته شده است.


خيابان‌هاي بيروت مملو از تبليغات فيلم ايراني


سيد مسعود اطيابي كارگردان اين فيلم سينمايي در تشريح وضعيت اكران فيلمش به «جام‌جم» گفت:‌ اين فيلم كه براي نامگذاري آن گزينه‌هاي زيادي داشتيم، ‌سرانجام با نام «حبل كالوريد» در سالن‌هاي سينمايي مركز «رسالات» لبنان كه متعلق به حزب‌الله لبنان است، اكران شده و مورد توجه مردم لبنان هم قرار گرفته است.


او افزود:‌ اين فيلم كه محصول لبنان و كار مشترك صداوسيما و مركز «رسالات» حزب‌الله لبنان است، تا امروز با استقبال خوبي از سوي مخاطبان لبناني مواجه شده است.


اطيابي كه براي فيلم «ريسماني نزديك‌تر از رگ» توانست جايزه بهترين فيلم بيداري اسلامي سي‌امين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر را از آن خود كند درباره جزئيات فيلم گفت:‌ اين فيلم يك اثر اقتباسي از رمان «حبل كالوريد» نوشته «عبدالقدوس الامين» است كه توسط جعفر حسني نوشته شد و ما هم حدود 4 ماه مشغول فيلمبرداري آن در لبنان بوديم.


او ادامه داد:‌ داستان اين فيلم درباره چگونگي زندگي 16 ساله مردم لبنان در طول اشغال اين كشور توسط رژيم صهيونيستي است و گروه بازيگران آن همگي لبناني الاصل هستند. نقش اصلي فيلم را «جورج شهلوب» بازي كرده و زبان آن عربي است.


«ريسماني نزديك‌تر از رگ» تا پايان بهار در ايران اكران مي‌شود


اطيابي از برنامه‌هاي جديد براي اكران اين فيلم خبر داد و گفت:‌ تجربه موفق اكران ريسماني نزديك‌تر از رگ در لبنان و افزايش سئانس‌هاي سينماهاي نمايش دهنده اين فيلم به دليل تعداد بالاي تماشاگران،‌ ضرورت برنامه‌ريزي مناسب براي اكران اين فيلم در ايران را افزايش داد و ما در حال گذراندن مراحل مقدماتي دوبله اين فيلم به زبان فارسي هستيم‌ تا هرچه سريع‌تر در نوبت اكران بهار «ريسماني نزديك‌تر از رگ» را در سينماهاي كشور به نمايش دربياوريم.


اطيابي متذكر شد: اگرچه اين فيلم در سكوت كامل خبري ساخته شد، اما برنده شدنش در جشنواره فيلم فجر و اكران موفقش در لبنان،‌ تا حدود بسيار زيادي توجه علاقه‌مندان به اين موضوع سينمايي را به سوي خود جلب كرده و تاكنون شمار قابل توجهي نقدهاي مثبت درباره اين فيلم در نشريات محلي لبنان منتشر شده است.


كشورهاي عربي، مشتريان بالقوه سينماي ايران


جمال شورجه، كارگردان فيلم سينمايي «33 روز» هم درباره استقبال مردم لبنان از اين فيلم مي‌گويد: تا آنجا كه من اطلاع دارم اكران فيلم «ريسماني نزديك‌تر از رگ» در لبنان و بيروت خوب بوده و حتي سينماهاي ديگري نيز خواستار اكران اين فيلم شده‌اند. بنابراين به زودي به تعداد سينماهايي كه فيلم را اكران مي‌كنند، افزوده خواهد شد.


او مي‌افزايد: اين موضوع نشان مي‌دهد فيلمسازان ما اين قابليت را دارند كه مخاطبان خارجي را نيز به خود جلب كنند، از اين رو سينماگران ما بايد اين فرصت را مغتنم بدانند و از آن استفاده كنند.


اين كارگردان ادامه مي‌دهد: البته اگر سينماگري قصد دارد فيلمي بسازد كه مورد توجه مردم ديگر كشورها قرار بگيرد بايد در انتخاب مضمون دقت كند و اثري قابل توجه بيافريند. توجه به اين موضوع علاوه بر اين‌كه سينماي ايران را جهاني خواهد كرد، گامي بزرگ در خصوص بهبود اقتصاد سينما خواهد بود.


او مي‌گويد: در بازار فروش كشورهاي عربي همزمان دو فيلم ايراني امكان اكران ندارد، بايد اكران يك فيلم به پايان برسد تا فيلم بعد بتواند اكران شود. اميدوارم فيلم «33 روز» هم بتواند مانند فيلم «ريسماني نزديك‌تر از رگ» اطيابي فروش خوبي داشته باشد.


شورجه كشورهاي عربي را مشتريان بالقوه براي محصولات سينمايي ايران مي‌داند و تصريح مي‌كند: بايد از اين ظرفيت استفاده كنيم و فضا را براي اكران فيلم‌هاي ايراني در ديگر كشورهاي عربي نيز فراهم كنيم. بهتر است تهيه كنندگان اين نكته را مد نظر داشته باشند و فيلمهايشان را با دوبله يا زير نويس به اين كشورها ببرند.


او اكران فيلم‌هاي ايراني در ديگر كشورها را انگيزه‌اي براي مخاطبان داخلي نيز مي‌داند و تاكيد مي‌كند: بازتاب ميزان فروش فيلم‌هاي ايراني در ديگر كشورها مردم را به تماشاي اين فيلم‌ها ترغيب مي‌كند و از هر نظر به اعتلاي فرهنگي و اقتصادي سينماي كشورمان كمك مي‌كند.


بازاريابي جهاني براي سينماي ايران


سيد عليرضا سجادپور معاون نظارت و ارزشيابي ارشاد توليدات مشترك بين ايران و ساير كشورها را يكي از اهداف اصلي مجموعه سينماي دولتي كشور مي‌داند و مي‌گويد: ‌اصولا توليدات مشترك يكي از مهم‌ترين سياست‌هاي تيم مديريتي سازمان سينمايي وزارت ارشاد است كه در دفترچه سياست‌هاي 10 ساله سازمان، رديف قانوني و بودجه‌اي مشخصي دارد.


او مي‌افزايد: ‌اين توليدات با هدف بازاريابي جهاني براي توليدات سينمايي ايران و جذب سرمايه‌هاي ساير كشورها براي باروري توليدات ايراني صورت مي‌گيرد.


او تشريح مي‌كند: ‌البته در اين بازاريابي مناطق خاصي در اولويت است. مناطقي از جمله منطقه فرهنگي ايران زمين كه نزديكي‌هاي فرهنگي زيادي با ما دارند، كشورهاي اسلامي كه مضامين مشتركي براي طرح داريم و ساير كشورهاي آسيايي به عنوان كهن‌ترين قاره اين مناطق از مهم‌ترين اولويت‌هاي ما هستند.


سجادپور،‌ريسماني نزديك تر از رگ را يكي از گام‌هاي نخستين سينماي ايران در اين زمينه بر شمرده و مي‌گويد: اين رايزني و توليدات مشترك همچنان ادامه خواهد داشت و كشورهايي از جمله كويت،‌ عراق، ‌كردستان عراق،‌ مالزي، ‌تايلند و كشورهاي اروپاي شرقي هم وارد اين سلسله همكاري‌ها خواهند شد؛ همان‌طور كه ما در سال گذشته توليدات مشتركي با آلمان و فرانسه با همكاري صدا و سيما داشتيم.


او متذكر مي‌شود: ‌البته هر توليدي به منزله توليد مشترك محسوب نمي‌شود و بايد حتما يكي از عوامل اصلي آن مانند تهيه‌كننده و كارگردان ايراني باشند. همچنين اين محصولات بايد موضوع مشترك و بستر جغرافيايي مشتركي را در بر بگيرد. بالاتر از همه اينها از آنجايي كه ايران قدرتمند‌ترين سينما را در منطقه دارد، بايد در توليداتمان سنگيني سايه ايراني بر آثار را لحاظ كنيم.


سجادپور درباره اكران داخلي ريسماني نزديك تر از رگ مي‌گويد:‌ تقدم و تاخر اكران خارجي و داخلي اين فيلم و فيلم‌هاي مشابه تاثير چنداني روي فروش و محبوبيت آن نخواهد داشت و البته بهترين حالت اكران هم زمان يا نزديك بودن زمان اكران‌ها به هم است.


فيلم «ريسماني نزديك‌تر از رگ» محصول مشترك صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران و مركز «رسالات» حزب‌الله لبنان است.


مريم اكبرلو – گروه فرهنگ و هنر

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب