دومین مجموعه شعر علی حیدری با عنوان «مشق عشق» از سوی انتشارات برادری منتشر شد. این مجموعه در برگیرنده سروده‌های شاعر طی یک سال گذشته و در قالب‌های کلاسیک است.

حیدری در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: این دفتر 52 قطعه شعر در قالب‌های غزل، مثنوی، رباعی و دوبیتی را شامل می‌شود، که طی سال 1390 سروده شده‌اند.


وی درباره مضامین و موضوعات شعری این مجموعه توضیح داد: در این سروده‌ها اغلب مضامین شاعرانه و ادبی و تشبیه‌ها و استعاره‌های خیالی را به‌کار گرفته‌ام و کمتر از رهگذر این شعرها به مسایل اجتماعی و سیاسی پرداخته‌ام.


حیدری درباره تفاوت این دفتر با نخستین دفتر شعرش اظهار کرد: دفتر نخست من در برگیرنده سروده‌هایم در طی سال‌های گذشته و حتی نخستین تجربه‌هایم بود، اما در دفتر دوم مضامین نو و جدیدتری را به‌کار گرفته‌ام.


وی افزود: البته از نظر فرم و قالب تفاوت چندانی میان شعرهای این دو مجموعه دیده نمی‌شود.


این شاعر در پایان از آماده‌سازی سومین دفتر شعرش برای چاپ خبر داد و گفت: سومین مجموعه شعرم با عنوان احتمالی «شهرزاد» در مرحله حروفچینی قرار دارد. شعرهای این مجموعه اغلب در ماه‌های پایانی سال 1390 و در قالب‌های غزل، مثنوی، رباعی، دوبیتی و نو سروده شده‌اند. در این سروده‌ها بیشتر به مضامین اجتماعی و مسایل روز سیاسی پرداخته‌ام.


نگاهی به مجموعه شعر «مشق عشق»


دفتر شعر «مشق عشق» در برگیرنده 52 قطعه شعر در قالب‌های کلاسیک است. این شعرها اغلب مسایل و موضوعات عاطفی و دغدغه‌های احساسی شاعر را به تصویر می‌کشند.


«شهر آشوب»، «سپیدار»، «ناله»، «تناسخ عشق»،‌«ساقی»، «صیاد»، «شربت»، «بت»، «زمستان»، «قصه»، «نذر»، «نصیب»، «پژواک»، «هجوم ناگزیر» و «کویر» عنوان برخی از شعرهای این مجموعه هستند.


حیدری مقدمه‌ای بر این دفتر نوشته و طی آن بر این موضوع، که داعیه شعر و شاعری ندارد و تنها از باب سوته‌دلی و به برکت خواندن اشعار شعرای سترگ این دیار به مانند جستجوگری نوآموز «مشق عشق» می‌نویسد، تاکید کرده است.


وی همچنین اشاره‌ای به باب «اختیارات شاعری» در علم عروض برای تخطی از قواعد و استفاده از مستثنیات داشته و گفته است: من در رعایت نکردن وزن و قافیه از «اختیارات عاشقی» خود استفاده کرده‌ام.


نمونه شعری از این مجموعه با عنوان «سپیدار»


«سهم من از عاشقی گریه بی‌اختیار/ دو چشم خیس و خسته خیره شده به دیوار/ دو دست منتظر که تکیده روی زانو/ قلب شکسته‌ای که حک شده رو سپیدار»


علی حیدری متولد 15 فروردین 1347 در مشهد و فارغ‌التحصیل رشته مدیریت بیمه و مدیریت دولتی در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد است. وی پیش‌تر در حوزه مدیریت، توسعه و تامین اجتماعی مقالاتی داشته است.


حیدری از سال 1373 به صورت جدی وارد عرصه شعر شده‌ است و نخستین دفتر شعر او با عنوان «ترنم ترانه شور شعر» در سال 1389 از سوی نشر برادری به چاپ رسید.


مجموعه شعر «مشق عشق» در 84 صفحه، شمارگان هزار و 200 نسخه و قیمت هزار و 800 تومان از سوی انتشارات برادری منتشر و راهی بازار کتاب شد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب