با طغيان رودخانه گرگان‌رود، شهرستان آق‌قلا و شهرها و روستاهاي غرب گلستان در معرض سيلاب قرار گرفته‌اند.

بارش باران و عدم مديريت آب‌هاي ذخيره شده در پشت سد وشمگير و سدهاي گلستان و كوثر، شهرستان آق قلا را دچار آبگرفتگي كرد.


لايروبي نشدن رودخانه‌ها و مديريت نادرست آب‌هاي ذخيره شده، باعث بالا آمدن سطح آب و بازگشايي دريچه‌هاي سد شده است كه اين امر سبب به زير آب رفتن اراضي كشاورزي و همچنين آبگرفتگي روستاها و بخش اعظمي از شهر آق قلا شده است.


بسياري از مردم خانه‌هاي مسكوني خود را تخليه كرده و برخي نيز وسايل باارزش خود را روي پشت بام‌ها قرار داده‌اند. مدارس در روستاها و برخي مناطق اين شهر نيز تعطيل شده است.


رفت و آمد در اين شهرستان مختل شده و ساكنان هر روز در حال تخليه واحدهاي مسكوني خود هستند.


بالا آمدن سطح آب رودخانه گرگان‌رود خسارت‌هايي به اماكن مسكوني و اراضي باغي و كشاورزي در شهرستان‌هاي آق قلا، گميشان و بندرتركمن وارد كرده است.


بر اثر بروز اين حادثه، اهالي و ساكنان منطقه دچار مشكلات عمده‌اي شده‌اند و خواهان تلاش و برنامه‌ريزي مناسب از سوي مسوولان هستند.


به گفته اهالي، آنان اكنون در محاصره سيل هستند و بالا آمدن آب رودخانه گرگان رود، مشكلاتشان را افزايش داده است. اكنون سطح آب به حدي است كه برخي روستاهاي منطقه غرب گلستان از جمله شهرستان آق‌قلا دچار آبگرفتگي شده است و اهالي نگران وقوع سيل هستند.


آبگرفتگي ناشي از بالا آمدن رودخانه گرگان رود، تردد اهالي در روستاهاي دچار آبگرفتگي را با اختلال مواجه كرده است.


طبق اعلام منابع مردمي بيش از 60 واحد مسكوني در روستاي «سقر يلقي» دچار آبگرفتگي شده است.


مديركل مديريت بحران استان گلستان در اين خصوص گفت: با بالا آمدن رودخانه گرگان رود شاهد آبگرفتگي اراضي كشاورزي و قسمتي‌هايي از اراضي شهري و روستايي هستيم.


رسول حسام افزود: در حال حاضر تقريبا وضعيت بالا آمدن آب رودخانه تا حدوي يكنواخت بوده و تغييرات جزيي است و مردم همكاري بسيار خوبي داشته‌اند.


وي بيان كرد: دستگاه‌هاي اجرايي در محل‌هاي حادثه ديده حضور يافتند تا از خسارت‌هاي بيشتر جلوگيري شود.


وي به برخي اقدامات اشاره و اضافه كرد: براي ثابت نگه داشتن سطح آب گرگان رود به كمك دستگاه‌هاي اجرايي، به ساخت يك كانال انحرافي آب به طول 5/1 كيلومتر اقدام كرديم تا آب مازاد را انتقال دهيم.


حسام گفت: در حال حاضر، منطقه‌اي ديگر نيز براي انحراف آب رودخانه در نظر گرفته شده تا بتوانيم قسمتي از آب رودخانه را منتقل كنيم.


وي عنوان كرد: تلاش‌ها براي پيشگيري از خسارت‌ها و كنترل آب رودخانه همچنان ادامه دارد.


آب‌گرفتگي در گنبد كاووس


معاون برنامه‌ريزي و امور عمراني فرماندار گنبدكاووس نيز از آبگرفتگي حدود 7000 هكتار از اراضي زراعي اين شهرستان خبر داد.


نورمحمد جعفري افزود: به دليل بارش‌هاي جوي اسفند 90 و اوائل سال جاري و نيز آب شدن برف كوه‌هاي مناطق همجوار، اراضي 25 روستاي بخش مركزي گنبدكاووس دچار آبگرفتگي شده است.


وي با بيان اين كه آبگرفتگي اراضي زراعي گنبدكاووس از 10 تا 100درصد اعلام شده است، افزود: حياط تعدادي از واحدهاي مسكوني و نيز فضاهاي آموزشي برخي روستاهاي بخش مركزي اين شهرستان از جمله سلاق غايب، هادي‌آباد، سرپل، قوچ مراد و شور النگ نيز دچار آبگرفتگي شده است.


جعفري اضافه كرد: با تلاش نيروهاي آب منطقه‌اي و راه و ترابري اين شهرستان و با احداث كانال و ديواره حفاظتي در حال حاضر آب فروكش كرده و شرايط عادي برقرار است.


به گفته وي، تنها در محور قوچ مراد به خط‌نو، تردد وسايط نقليه به سختي انجام مي‌شود و 2 واحد آموزشي روستاي سلاق غايب نيز تا پايان هفته جاري تعطيل است.


شهرستان گنبدكاووس با بيش از 300 هزار نفر جمعيت در شرق استان گلستان قرار دارد. (ايرنا)

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب