دو مرد كه قصد داشتند 170 ميليارد تومان پول را از حساب يك بانك خصوصي در كرج سرقت كنند موفق نشده و تحت تعقيب پليس بودند كه يكي از آنها در تهران دستگير شد.

به گزارش «جام‌جم»، روز اول اسفند سال گذشته رييس منطقه اي يكي از بانك‌هاي خصوصي با مركز فوريت‌هاي پليسي 110 تهران تماس گرفت و از دستگيري يك مرد كلاهبردار خبر داد.


در پي اين تماس، ماموران كلانتري 118 ستارخان با حضور در بانك، متهم جوان را تحويل گرفتند و همراه رييس منطقه اي بانك به كلانتري انتقال دادند.


رييس بانك به ماموران گفت متهم جوان با تباني يك مرد قصد داشت 170 ميليارد تومان پول يكي از شعبات را سرقت و به حساب بانكي ديگر در تهران منتقل كند كه موفق نشده‌اند.


وي افزود: چند هفته پيش در يكي از شعبات بانكي منطقه تحت مديريتم در مركز شهر كرج رييس شعبه مرا با يك مرد مشتري آشنا كرد كه مي‌خواست چند ميليارد تومان در آن شعبه سرمايه‌گذاري كند.


رييس بانك يادآور شد: مرد مشتري ادعا مي‌كرد در ساخت پروژه‌هاي ساختماني شمال تهران فعاليت مي‌كند و اگر شرايط سوددهي بانك خوب باشد، مبالغ بيشتري را در همين شعبه و نيز در شعبه‌هاي ديگر بانك در تهران سرمايه‌گذاري مي‌كند.


ناكامي دزدان در سرقت 170 ميليارد توماني


رييس منطقه ‌اي بانك با اشاره به ماجراي كلاهبرداري گفت: چند روز پيش كه دوباره به همان شعبه بانك در كرج رفته بودم، متوجه شدم مرد جواني كنار معاون شعبه نشسته و در حال كارآموزي است.


رييس شعبه درباره هويت مرد كارآموز و معرف او گفت، چند روز پيش مردي كه خود را مدير واحد كارگزيني مركزي بانك معرفي مي‌كرده، از وي خواسته به اين فرد كه از اقوام يكي از مديران عالي‌رتبه است، سيستم جديد و تخصصي بانك را آموزش دهد.


شاکي يادآور شد: چند ساعت بعد از ترك شعبه بانك، از طريق رييس شعبه آنجا متوجه شدم مرد كارآموز شياد بوده و متواري شده است.


در ادامه با بررسي رايانه‌اي كه از طريق آن به او آموزش مي‌دادند، معلوم شد او با نفوذ به شبكه بانكي 170 ميليارد تومان پول بانك را برداشت كرده و در حال انتقال به حساب خود در يكي از بانك‌هاي دولتي بوده كه بلافاصله مانع از اين كار شده و پول را دوباره به حساب بانك بازگردانده‌اند. در تماس با مركز كارگزيني نيز معلوم شد، براي متهم فراري تاكنون معرفي نامه‌اي صادر نشده است.


دستگيري مشتري شياد


رييس منطقه اي بانک درباره دستگيري مرد شياد گفت: از آن موقع به بعد خبري از مشتري پولدار هم نشد تا اين كه روز اول اسفند او در حالي که خود را صاحب يك كارگاه مبل‌سازي در تهران معرفي مي‌كرد، براي افتتاح حساب به شعبه اي ديگر از بانک در تهران که من آنجا حضور داشتم، آمد كه با ديدن وي، او را شناختم و به اين ترتيب مانع از فرار او شدم. گمان مي‌برم مرد دستگير شده با كارآموز شياد كه از بانك گريخته، همدست است.


در مرحله بعدي مرد جوان بازجويي شد و ادعا كرد جواز كسب وي واقعي است.


در پي اظهارات متناقض متهم، پرونده براي تحقيقات با دستور قضايي از دادسراي ناحيه 2 تهران در اختيار
كار آگاهان اداره جعل و كلاهبرداري پايگاه دوم پليس آگاهي تهران قرار گرفت.


متهم سابقه دار بود


ماموران ابتدا به بررسي سوابق كيفري متهم پرداختند و معلوم شد او يك بار به اتهام خيانت در امانت دستگير و پس از دو سال حبس آزاد شده است.


تحقيقات از مرد شياد ادامه داشت تا اين كه چند روز پيش او اعتراف كرد با همدستي يكي از دوستانش قصد كلاهبرداري 170 ميليارد توماني از يك بانك خصوصي را داشته كه موفق نشده‌اند.


متهم اضافه كرد: چندي پيش با همدستي يكي از دوستانم تصميم گرفتيم پول‌هاي يك بانك خصوصي را سرقت كنيم. ابتدا هر دو در چند بانك خصوصي و دولتي حساب باز كرديم.


وي افزود: طبق نقشه قرار شد من با مراجعه به يكي از بانك‌هاي خصو صي در كرج خود را يك انبوه‌ساز معرفي و وانمود كنم كه قصد سرمايه‌گذاري ميلياردي در شعبات مختلف آن بانك را دارم.


متهم اضافه كرد: پس از جلب اعتماد رييس و كاركنان آن بانك، يك روز با جعل عنوان مدير واحد مركزي كارگزيني بانك، در تماس تلفني با رييس شعبه همان بانك خصوصي در كرج، يك مرد را از اقوام يكي از مسوولان عالي‌رتبه بانك در تهران معرفي و درخواست كردم به او سيستم‌هاي جديد بانكي را آموزش دهند.


وي درباره سرقت ميلياردي گفت: با اين ترفند همدستم به آن بانك راه يافت و 170 ميليارد تومان را برداشت كرد تا به حساب ديگرمان منتقل كند اما لو رفتيم و متواري شديم. روز بعد من با هويت جعلي به شعبه ديگري از همان بانك رفتم تا با افتتاح حساب بانكي بتوانم نقشه قبلي را دوباره عملي كنم كه با هوشياري رييس بانك شناسايي شدم.


بنا بر اين گزارش، متهم با قرار قانوني روانه زندان شد. تحقيقات تكميلي براي دستگيري همدست فراري‌اش ادامه‌ دارد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب