روز مهندس چه روزی است ؟

روز مهندس چه روزی است – در تقویم رسمی ایران ، روز های مختلفی به نام شغل های گوناگون به ثبت رسیده است . روز معلم ، روز دانشجو ، کارگر و  روز مهندس که در تقویم ایران به نام مهندسان ایرانی به بهانه تولد خواجه نصیرالدین طوسی ثبت شده است . روز مهندس در تقویم ایران معادل با 5 اسفند می باشد . برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید .

عکس روز مهندس -روز مهندس چه روزی است
روز مهندس چه روزی است

روز مهندس چه روزی است ؟

روز پنجم اسفند نیز با هدف بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی از دانشمندان بزرگ ریاضیات و هندسه، روز مهندس نامگذاری شده است.شاید این سوال در ذهنتان مطرح شود که مگر همه مهندسان در رشته‌های زیرمجموعه ریاضیات و هندسه تحصیل کرده‌اند که روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی روز مهندس نامگذاری شده است.

حقیقت این است که در گذشته عنوان مهندس به شخصی اطلاق می‌شد که به علم هندسه آگاهی داشت و در اساس این واژه برگرفته از علم هندسه است.از سوی دیگر بیش از 700 سال از درگذشت این دانشمند بزرگ ایرانی می‌گذرد، اما هنوز دستاوردهای علمی این دانشمند در بسیاری از زمینه‌ها کاربرد دارد.با مرور دستاوردهای این دانشمند و ریاضیدان بزرگ درمی‌یابیم که براستی انتخاب این روز به عنوان روز مهندس انتخابی درست و بجا بوده است.

خواجه نصیرالدین طوسی از جمله افرادی است که خدمات بزرگ او به تمدن ایرانی هم بر هیچ‌کس پوشیده نیست.او برای نجات کتب، نسخ قدیم و آثار علمی از خطر نابودی زحمات زیادی را متحمل شد و توانست بیش از 400هزار جلد کتاب در زمینه‌های ریاضی، فلسفه، نجوم، طب و مجموعه‌ای از آثار ادبی را در مراغه جمع‌آوری و کتابخانه بزرگی را نیز در این شهر راه‌اندازی کند.این دانشمند با وجود این‌که با سختی‌ها و دشواری‌های بسیار زیادی مواجه بود، هرگز ناامید نشد و دست از مطالعه و تحقیق برنداشت.

روز مهندس فرصتی است برای این‌ که با در نظر گرفتن وسعت حضور و فعالیت مهندسان و عرصه‌های مختلفی که در آنها خدمات مهندسی حرف اول را می‌زند، نقش مهندسان در زمینه‌های مختلف را نادیده نگیریم و از تمامی مهندسانی که در ارائه طریق و تسهیل زندگی ما نقش مهمی را ایفا کرده‌اند، تشکر و قدردانی کنیم.

خواجه نصیرالدین طوسی که بود؟

ابوجعفر محمدبن محمد معروف به خواجه نصيرالدين در 5 اسفند سال 597 ق در طوس به دنيا آمد. ابتدا علوم عقلي و نقلي و حكمت مشاء و سپس رياضيات، فقه، فلسفه، نجوم و ادبيات را آموخت و در علوم روز به استادي تمام رسيد.

خواجه نصيرالدين چند سال پس از حمله سپاه چنگيزخان مغول، به قلعه اسماعيليه پناه برد و در آن‏جا نيز از تاليف و نگارش باز نايستاد. با غلبه سپاه مغول بر اسماعيليان، وي به خدمت هولاكوخان فرمانرواي وقت مغول پيوست و با استفاده از نفوذ خود، از كشتار مردم و دانشمندان و تخريب آثار فرهنگي و علمي و غارت شهرها و روستاها جلوگيري نمود.

 

روز مهندس, 5 اسفند روز مهندس,روز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی

 5 اسفند به افتخار روز تولد خواجه نصیرالدین، به عنوان روز مهندس نام گذاری شده است

پس از فتح بغداد و سقوط عباسيان، خواجه نصير ماموريت يافت تا رصدخانه مراغه را ترتيب دهد. او جماعتي از رياضي‏دانان بزرگ را گردآورد و كار احداث رصدخانه را در سال 657 ق آغاز كرد. خواجه نصيرالدين، با اين كار، عالمان بزرگ زمان را كه پراكنده بودند در يك مكان، جمع كرد و همچنين كتابخانه‏اي عظيم در محل رصدخانه مراغه احداث نمود. وي براي تهيه كتاب‏هاي مورد نظر، كتبي از بغداد، شام و شمال آفريقا و اطراف و اكناف ايران فراهم نمود و كتابخانه‏اي با بيش از 400 هزار جلد كتاب، ايجاد كرد. عمر خواجه از اين پس در خدمات علمي گذشت.

خواجه نصيرالدين يكي از بزرگ‏ترين بنيانگذاران كلام شيعه بود و ضمن تاييد حكمت ابن‏سينا، به شرح مشكلات اشارات پرداخت. وي همچنين آثار متعددي را در علوم مختلف به نگارش درآورد كه اخلاق ناصري، تجريد العقايد، زيج ايلخاني، اوصاف الاشراف، اساسُ الاقتباس و تذكره نصيريه و بيش از 60 اثر ديگر در اصول دين، منطق، هندسه، هيئت، نجوم، عروض و شعر از آن جمله‏ اند. خواجه نصيرالدين در سال 672 در 75 سالگي درگذشت و در كاظمين به خاك سپرده شد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *