در شرايطي كه گمان مي‌رفت محمد بنا پس از بازگشت از مسابقه‌هاي گزينشي قزاقستان از موضوعي دلخور است، مدير تيم‌هاي ملي و امور فني با صحبت‌هاي دلگرم‌كننده خود به دلجويي از سرمربي موفق تيم ملي كشتي فرنگي پرداخت.


محمد بنا كه هر گاه از موضوعي دلخور و عصباني شود دست به واكنش‌هاي انفعالي مي‌زند، ديروز اعلام كرد كه در راه حضور در المپيك لندن قول كسب هيچ مدالي را نمي‌دهد و فدراسيون كشتي مي‌تواند در اين زمينه فردي را در راس تيم ملي بگذارد كه توان چنين كاري را در خود مي‌بيند.


اين صحبت‌هاي سرمربي تيم ملي كشتي فرنگي در حالي بيان شد كه او پيش‌تر به جام‌جم اعلام كرده بود مي‌خواهد در المپيك 2012 لندن بهترين نتيجه را براي كشتي فرنگي ايران رقم زده و ضمن شكستن طلسم 40 ساله مدال نگرفتن كشتي فرنگي در عرصه المپيك، ركوردي قابل توجه از اين حيث براي كشتي فرنگي به ثبت برساند.


اين مربي كاربلد كشتي فرنگي كه خيلي‌ها موفقيت‌هاي كشتي فرنگي را مرهون زحمات و تلاش‌هاي او مي‌دانند، در حالي ديروز اعلام كرد در زمينه مدال‌آوري هيچ قولي را نمي‌دهد كه به عنوان يك مربي حرفه‌اي نيك آگاه است بايد در بين شاگردانش ايجاد انگيزه كرده و آنان را با هدف مدال‌آوري آماده حضور در المپيك كند.


به عقيده كارشناسان، كاشتن تخم ياس و نااميدي در بين قهرماناني كه مي‌خواهند در المپيك افتخارآفرين شوند، منطقي نيست و بهتر اين است كه محمد بنا در حضور مرد اهل فني چون رسول خادم، قبل از هر تصميمي با او به مشورت بپردازد، آن هم در شرايطي كه مدير تيم‌هاي ملي پشت سر سرمربي تيم ملي كشتي فرنگي ايستاده است.


سخنان دلگرم كننده خادم


رسول خادم كه بخوبي حدس زده بود محمد بنا با دلخوري اين صحبت‌ها را بر زبان آورده است، با اظهارات دلگرم‌كننده خود، به دفاع از وي پرداخت و گفت: با تمام توان ممكن از برنامه‌هاي فني محمد بنا سرمربي موفق تيم ملي كشتي فرنگي و همكاران وي در جهت تقويت عملكرد كشتي‌گيران فرنگي حمايت مي‌كنم.


مدير تيم‌هاي ملي كه با روابط عمومي فدراسيون كشتي گفت‌وگو مي‌كرد، افزود: قطعا كسب نتايج مناسب‌تر در كشتي آزاد نسبت به كشتي فرنگي در تمامي رقابت‌هاي بين‌المللي وظيفه كشتي آزاد است. زيرا كشتي آزاد يك شيوه كشتي ايراني است كه در كشور ما جايگاه و ريشه‌اي تاريخي دارد.


دارنده مدال طلاي المپيك آتلانتا اضافه كرد: در چند سال گذشته كشتي فرنگي با وجود بستر كمي و كيفي محدودتر نسبت به كشتي آزاد، نتايج مناسبت‌تري را از مسابقات اصلي بدست آورده كه در اين موفقيت‌ها تلاش محمد بنا و همكاران وي در كنار خواست و سعي مضاعف كشتي‌گيران فرنگي‌كار سهم بسزايي داشته است. در واقع به نظر مي‌رسد در اين چند سال كشتي فرنگي بار انتظارات از كشتي آزاد را نيز بر دوش كشيده است.


دارنده مدال برنز المپيك بارسلون تصريح كرد: اين‌گونه كه من متوجه شده‌ام در چند سال اخير حتي كشتي‌گيران آزاد در كاهش دغدغه‌هاي رواني و فني خود از مشورت با محمد بنا بهره گرفته‌اند. اين نوع ارتباط ميان كشتي فرنگي و كشتي آزاد يك فرصت ارزشمند براي كشتي كشور محسوب مي‌شود.


رسول خادم خاطرنشان كرد: كشتي‌گيران و كادر فني كشتي آزاد و فرنگي فارغ از نتايج رقابت‌هاي گزينشي قزاقستان در اردوها و مسابقات بعدي نيز رابطه دوستانه و تنگاتنگ خود را جهت كسب نتايج در خور و شايسته براي كشتي ايران ادامه مي‌دهند و من با تمام وجود از اين صميميت و همدلي حمايت مي‌كنم.


حسن رنگرز: در كار بنا دخالتي نداريم


براي آن‌كه هر گونه شائبه دخالت در كار سرمربي تيم ملي كشتي فرنگي رد شود، ديروز حسن رنگرز نايب رييس فدراسيون تصريح كرد: محمد بنا بهترين مربي كشتي فرنگي جهان و يك سرمايه ملي است و ما هيچ‌گونه دخالتي در كار وي نداريم و معتقديم نبايد با دامن زدن به اين مسائل كشتي را وارد حاشيه كرد.


دارنده مدال طلا و برنز كشتي فرنگي جهان در سال‌هاي 2001 و 2002، افزود: امروز انتظارها از كشتي فرنگي آنقدر زياد است كه اين حجم از انتظارات تبعات منفي براي تيم ايجاد مي‌كند.


رنگرز در عين حال با اشاره به نتايج كشتي فرنگي در رقابت‌هاي گزينشي قزاقستان گفت: در اين رقابت‌ها سوريان پس از يك سال و نيم دوري از ميادين سهميه كسب كرد و قاسم رضايي نيز عملكرد پرفروغي داشت. باخت عليزاده يك اتفاق بود و طالب نعمت‌پور نيز در حد انتظار ظاهر نشد كه اين از اتفاقات كشتي است و در مجموع عملكرد كشتي فرنگي در اين رقابت‌ها مطلوب بود.


حجت الله اكبرآبادي – گروه ورزش

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب