در پي بروز برخي نابساماني‌ها در اعطاي هديه رييس‌جمهور به خبرنگاران و محروم شدن گروهي از اهالي رسانه از دريافت هديه‌شان با وجود ثبت‌نام در سايت سمان، مدير كل مطبوعات داخلي كشور به برخي ابهامات در اين زمينه پاسخ داد.

داستان اعطاي هديه سال 90 خبرنگاران از روز 17 مرداد آن سال يعني روز خبرنگار آغاز مي‌شود، يعني همان زماني كه سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از هديه 300 هزار توماني براي خبرنگارهاي مجرد و 400 هزار توماني براي خبرنگارهاي متاهل خبر داد و در پاسخ به پرسش‌ها زمان پرداختش را «بزودي» اعلام كرد.

«بزودي» اما اصطلاحي نسبي بود و نمي‌شد دقيقا حدس زد كه چه وقت اين هديه به خبرنگارها داده مي‌شود، بنابر اين آنها در بسياري از برنامه‌هايي كه با حضور وزير ارشاد بود درباره زمان دقيق پرداخت هديه‌شان پرسيدند.

سرانجام مسوولان اعلام كردند كه احتمالا اين هديه تا پايان مرداد در اختيار اصحاب رسانه قرار مي‌گيرد، اما اين قول عملي نشد، نه در مرداد و نه آن‌طور كه برخي مسوولان وعده دادند در آذر و كار به جايي رسيد كه دست آخر وزير فرهنگ و ارشاد به خبرنگارها دلگرمي داد كه به هر حال آنها تا پايان سال، به هديه‌شان مي‌رسند و اين وعده در 28 اسفند سال 90 يعني دو روز مانده به سال نو عملي شد و به خبرنگارها اعلام شد براي گرفتن هدايايشان راهي خيابان پاستور شوند و دقيقا از همان زمان، نابساماني‌ها در پرداخت هديه‌ها نيز آغاز شد.

آشفته بازار هديه بگيري

گذشته از آن كه به دليل زمان اجرايي كردن اين وعده، يعني 28 اسفند، شمار زيادي از اصحاب رسانه به ساختمان كوثر در خيابان دوازدهم فروردين هجوم آوردند تا نرسيده به سال نو هديه‌شان را بگيرند و اين وضع، روند اعطاي هداياي خبرنگاران را به كلي آشفته كرد.

گروهي از خبرنگاران هم در مراجعه به اين واحد نهاد رياست جمهوري و ارائه كد ملي شان متوجه شدند نامشان در فهرست دريافت‌كنندگان هديه كه به مركز اطلاع رساني نهاد رياست جمهوري ارائه شده نيست.

پدرام پاك‌آيين مديركل مطبوعات داخلي كشور در گفت‌وگو با «جام‌جم» درباره دليل حذف نام شمار نسبتا زيادي از اصحاب رسانه از اين فهرست توضيح مي‌دهد: در سال‌هاي گذشته براي تهيه فهرست خبرنگاران فعال از مديران مسوول نشريات مي‌خواستيم تا اسامي خبرنگاران را به اداره كل مطبوعات وزارت ارشاد اعلام كنند، اما اين روش اشكالاتي داشت كه باعث شد اقدام به راه‌اندازي سايتي براي برقراري ارتباط مستقيم با خبرنگاران و دريافت اطلاعات آنها كنيم.

پاك‌آيين درباره مشكلاتي كه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را درباره راه‌اندازي سايت سمان به يقين رساند، تاخير در ارسال اين فهرست‌ها از سوي مديران مسوول نشريات را مثال مي‌زند، اما مساله مهم‌تر از آن كه او آن را دليل اصلي راه‌اندازي سمان مي‌داند اين است كه در سال‌هاي گذشته در فهرست «معدودي» از نشريات، نام‌هايي به چشم مي‌خورد كه به گفته پاك‌آيين، گرچه در بدنه اجرايي رسانه‌ها فعاليت داشتند اما روزنامه‌نگار نبودند و در بخش‌هاي اداري و… روزنامه‌ها مشغول به كار بودند.

اين وضعيت باعث شد سايت سمان به عنوان راهي براي راه‌اندازي بانك اطلاعات خبرنگاران از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي راه‌اندازي شود كه مدير كل مطبوعات داخلي مي‌گويد پس از راه‌اندازي آن، بارها به خبرنگارها اعلام شد مشخصاتشان را در آن ثبت كنند و حالا پاك آيين مي‌گويد همان‌هايي از هديه رياست جمهوري محروم شده‌اند كه اطلاعاتشان را در اين‌ سايت ثبت نكردند يا ناقص ثبت‌نام كردند.

اين در حالي است كه پيش از آغاز اعطاي هديه رياست جمهوري اسامي خبرنگاران مورد تاييد از سوي روزنامه‌ها همچون سال‌هاي گذشته به دستور وزارت فرهنگ و ارشاد تهيه شد و در اختيار اين وزارتخانه قرار گرفت، اما مديركل مطبوعات داخلي كشور درباره دليل درخواست اين اسامي مي‌گويد: ما از سايت سمان براي تهيه فهرست خبرنگاران مشمول دريافت هديه استفاده كرديم و دليل درخواست اسامي از مديران مسوول آمارگيري‌ها و سنجش‌هايي بود كه از سوي اين وزارتخانه براي برنامه ريزي در حوزه مطبوعات انجام مي‌شود.

از سوي ديگر گروهي از خبرنگار‌ها نيز وجود دارند كه با وجود ثبت مشخصات‌شان در سامانه سمان از دريافت هديه محروم شده‌اند.

پاك‌آيين در اين باره توضيح مي‌دهد: اطلاعات برخي از كساني كه در سايت ثبت‌نام كرده بودند، كامل نبود براي مثال از خبرنگاران درخواست شده بود تصوير سه عدد از آثارشان را نيز در سايت قرار دهند.

اما با وجود گفته‌هاي اين مسوول، خبرنگاران مدعي هستند كه گروهي از دريافت‌كنندگان اين هديه جزو كادر فني روزنامه‌ها يا بخش‌هاي اداري بوده اند و برخي نيز در سايت سمان ثبت‌نام نكرده‌اند و با اين حال هديه خبرنگاري دريافت كرده‌اند.

بازماندگان از فهرست، هديه90 را نمي‌گيرند

براساس گفته‌هاي مديركل مطبوعات داخلي كشور، كساني كه در فهرست دريافت‌كنندگان هديه رئيس‌جمهور قرار ندارند، ديگر نبايد اميدي به دريافت هديه مربوط به سال 90 خبرنگاران داشته باشند.

او در اين باره توضيح مي‌دهد: هديه سال 90 براساس فهرستي كه وزارت فرهنگ و ارشاد به مركز اطلاع‌رساني رياست جمهوري ارائه كرده است پرداخت مي‌شود و براي آن اعتباري مشخص در نظر گرفته شده و به همين دليل كساني كه نامشان در فهرست نيست، نمي‌توانند از هديه آن سال استفاده كنند.

به گفته پاك‌آيين از آنجا كه تشكيل بانك اطلاعاتي خبرنگاران از طريق سايت سمان با هدف شناسايي خبرنگاران براي ارائه تسهيلاتي همچون ارائه وام، خدمات بيمه‌اي، ارتقاي آموزشي، صدور پروانه خبرنگاري، رتبه‌بندي و… راه‌اندازي شده است آن گروه از اهالي رسانه كه هنوز در اين سايت ثبت‌نام نكرده‌اند يا اطلاعاتشان ناقص است، بايد هرچه سريع‌تر در اين سايت ثبت‌‌نام كنند و در غير اين صورت امكان دارد از تسهيلات بعدي ويژه خبرنگاران نيز محروم شوند.

هديه‌اي با چاشني تلخي

حدود هشت ماه از زماني كه قول اعطاي هديه به خبرنگاران داده شد مي‌گذرد، از قديم رسم بر اين بوده كه هديه را با دل خوش مي‌گيرند و با دل‌خوش هم از آن ياد مي‌كنند اما نابساماني‌ها در اعطاي هديه سال 90 خبرنگاران باعث شده است حالا چه آن گروه از اصحاب رسانه كه به دلايل مختلف نام‌شان در فهرست دريافت‌كنندگان هديه نيست و چه برخي از آنها كه هديه را دريافت كرده‌اند با خاطري آزرده از آن ياد كنند چون بسياري از بازمانده‌ها از فهرست دريافت‌كنندگان هديه كساني هستند كه حضوري فعال در عرصه رسانه دارند و با اين حال خبرنگار به حساب نيامده‌اند و از سوي ديگر آنها كه هديه را دريافت كرده‌اند و آزرده خاطر هستند نيز اعتقاد دارند كه راه و رسم هديه دادن اين نيست و شايسته‌تر بود به جاي كشاندن خبرنگاران تا خيابان 12 فروردين در ميدان پاستور، هديه آنها به شكلي محترمانه و در خورشأن، به حساب بانكي‌شان كه وزارت فرهنگ و ارشاد آن را پيش‌تر به مركز اطلاع رساني رياست جمهوري واگذار كرده است، واريز مي‌شد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب