دسته : مد و زیبایی,مدل لباس زنانهتاریخ: 2017/02/28

جدیدترین مدل مانتوهای بهاری

مانتوهای بهاری

با نزدیک شدن به فصل بهار و عید نوروز کم کم باید به فکر تغییر در لباس هایی که داریم باشیم و خود را برای بهار اماده نماییم.البته یکی از مهمترین مراسمی که در پش می باشد جشن نوروز می باشد که برای آن نیاز به مدل های جدیدی از لباس داریم از این رو برای شما عزیزان چند مدل از مانتوهای بهاری را قرار داده ایم.

مانتو (از فرانسوی manteau) یا روپوش لباس گشادی است که روی لباس‌های دیگر پوشیده می‌شود.امروزه مانتو در ایران، کارکردهای اداری، فرهنگی، مذهبی و حتی سیاسی دارد.در ایران، مانتو به عنوان نوعی حجاب اسلامی برای زنان استفاده می‌شود. همچنین از گذشته‌های دور، در مدارس دخترانه مانتو به عنوان لباس متحدالشکل دانش‌آموزان به کار می‌رفته و امروزه نیز به کار می‌رود.استفاده از انواع مانتو، در محل‌ها و مناسبت‌های گوناگون مرسوم است. در تهران بانوان شاغل در ادارات دولتی، مانتو متفاوتی نسبت به زنانی که کارفرمای خصوصی دارند به تن می‌کنند. همچنین مانتوی میهمانی ممکن است با مانتو روزانه متفاوت باشد.
امروزه مانتوهایی با طراحی بر اساس لباس‌های سنتی اقوام مختلف مانند کرد و لر و بلوچ و حتی با طرح تزئینی اشعاری از شعرای ایران با خطط نستعلیق به بازار عرضه می‌شود.

پوششي كه ما امروزه به عنوان مانتو از آن استفاده مي‌كنيم با پيراهن‌هايي به نام مانتو كه پوشيدن آنها اواخر قرن هفدهم و هجدهم ميلادي در كشورهاي اروپايي متداول و مرسوم بوده، از نظر شكل ظاهري بسيار متفاوت است.

اگرچه ممكن است به نظر برسد كه استفاده از چنين پوششي تنها در كشورهاي اسلامي رايج است، اما اين واژه در حقيقت نخستين بار به پيراهن‌هاي بلند و گشاد زنانه كه در كشورهاي اروپايي براي مجالس مهماني طراحي و دوخته مي‌شد، اطلاق شد.

بتدريج تغييراتي در طراحي اين نوع پوشش زنانه ايجاد شد كه در نتيجه آن امروزه در اين كشورها به رداهاي بلند و گشادي كه روي لباس‌هاي راحتي پوشيده مي‌شوند، مانتو گفته مي‌شود.

هدف از طراحي اين نوع پوشش در قرن هفدهم ميلادي اين بود كه بتوان براي كت و دامن‌هاي بلندي كه از متداول‌ترين پوشش‌هاي زنانه بود، جايگزين مناسبي پيدا كرد.

اندازه آستين اين نوع پيراهن‌ها تا آرنج بود و سرآستين‌هاي چين‌دار بسيار زيبايي براي آنها طراحي مي‌شد. پارچه‌اي متفاوت و متناسب با پارچه انتخاب شده براي قسمت دامن پيراهن در نظر گرفته مي‌شد كه به عنوان رودامني روي دامن مي‌دوختند.

 

مانتوهای بهاری مانتوهای بهاری مانتوهای بهاری مانتوهای بهاری مانتوهای بهاری مانتوهای بهاری مانتوهای بهاری مانتوهای بهاری مانتوهای بهاری مانتوهای بهاری مانتوهای بهاری

منبع: بیتوته