سال‌هاست وقتي در آينه به صورتش نگاه مي‌كند، لذت كه نمي‌برد هيچ، فكرش هم حسابي مشغول مي‌شود كه چطور اين همه خطوط ريز و درشتي را كه روي پوستش به وجود آمده، از چشم ديگران مخفي كند.

شايد براي همين است كه ده‌ها كرم مختلف را خريده و همه را روي پوستش امتحان كرده است، ماسك‌هاي متفاوتي را نيز بر صورتش گذاشته و دائم در حال ماساژ و ورزش دادن پوستش است.


با اين همه، هنوز هم چين و چروك‌ها پابرجا و مقاوم باقي مانده و گويا خيال رفتن ندارد بنابراين با توجه به اين‌كه پوست نقش مهمي در ظاهر زيبا و مناسب ما دارد، پيشگيري از ايجاد چروك‌ها‌ و همچنين برطرف كردن آنها به شيوه‌اي صحيح، از مهم‌ترين نكاتي است كه بايد همواره در نظر داشته باشيم.


دكتر اميرهوشنگ احساني، متخصص پوست و مو و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران درباره علل ايجاد چين و چروك‌هاي پوستي به «جام‌جم» مي‌گويد: چروك‌هاي پوستي به دلايل مختلفي ايجاد مي‌شود كه يكي از آنها افزايش سن است؛ به طوري كه با بالا رفتن سن بتدريج با ايجاد تغييراتي در پوست، چين و چروك‌ها نيز نمايان مي‌شود.


اين متخصص پوست و مو با اشاره به ساير عوامل موثر در ايجاد چروك‌هاي پوستي مي‌افزايد: عوامل محيطي و ژنتيك از ديگر مواردي است كه موجب ايجاد چين و چروك در سطح پوست مي‌شود؛ به عنوان مثال قرار گرفتن در معرض نور خورشيد براي مدتي طولاني يكي از اين عوامل است.


همچنين بعضي از افراد نيز به صورت ژنتيكي مستعد ابتلا به پيري زودرس پوست هستند و در مقابل گروهي نيز پوستي شاداب‌تر از ساير همسالان‌شان دارند.


اين متخصص پوست و مو ضمن تاكيد بر تلاش براي كاهش مدت زمان قرار گرفتن در نور خورشيد و استفاده از كرم‌هاي ضدآفتاب، مي‌گويد: قرار گرفتن طولاني مدت در معرض نور خورشيد باعث ايجاد تغييراتي در پوست و در نتيجه كاهش انعطاف‌پذيري آن و ايجاد چروك مي‌شود بنابراين براي پيشگيري از نمايان شدن چين و چروك، بايد مدت كمتري در آفتاب بمانيد و از كرم‌هاي ضدآفتاب مناسب نيز استفاده كنيد.


به گفته وي، سيگار يكي ديگر از عواملي است كه باعث ايجاد چروك‌هاي زودرس و زيادي مي‌شود كه حتي ممكن است در سنين پايين مشاهده شود.


چين و چروك‌ها چطور از بين مي‌رود؟


وقتي چروك‌ها روي پوست صورت، گردن و دست‌ها ظاهر مي‌شود اولين فكري كه به ذهن مي‌رسد، پيدا كردن راهي براي درمان و از بين بردن آنهاست. اما آيا واقعاً چنين راه‌حلي وجود دارد؟


دكتر احساني با اشاره به دو گروه مختلف درمان‌هاي دارويي و غيردارويي كه براي برطرف كردن چين و چروك‌هاي صورت مورد استفاده قرار مي‌گيرد، يادآور مي‌شود: سال‌هاست كه درمان‌هاي مختلف دارويي براي چروك‌هاي پوست مورد استفاده قرار مي‌گيرد؛ اسيدهاي ميوه به شكل‌هاي گوناگون و به صورت كرم‌هاي دارويي و ماسك‌هاي ميوه از گذشته تا امروز همچنان مورد استفاده است.


به گفته وي، اين داروها از طريق افزايش ساخت بافت‌هاي زير پوست باعث بهبود قوام پوست و كاهش چين و چروك مي‌شود.


اين پزشك متخصص مي‌افزايد: داروهاي ديگري كه در درمان چين و چروك‌هاي پوست مورد استفاده قرار مي‌گيرد، دسته ترتينوئين‌هاست كه سال‌هاي طولاني مورد استفاده قرار گرفته است.


دكتر احساني ضمن بيان اين نكته كه درمان‌هاي دارويي فقط تا حدي مي‌تواند براي رفع چروك‌ها موثر باشد، درباره درمان‌هاي غيردارويي توضيح مي‌دهد: از جمله اين درمان‌ها كه از چندين سال قبل مورد استفاده بوده، مي‌توان به شيوه‌هايي مانند لايه‌برداري‌هاي شيميايي، تراش سطحي پوست، استفاده از ليزرها، بوتاكس، ژل‌هاي تزريقي و… اشاره كرد.


به گفته وي، در دو دهه اخير ليزرهاي متفاوتي در اين زمينه به وجود آمده است كه با تحريك كلاژن‌سازي و ساخت بيشتر بافت‌هاي زيرين، موجب افزايش قوام پوست و در نتيجه كاهش چروك‌ها مي‌شود.


بهترين كرم‌ ضد چروك را انتخاب كنيد


اين روزها پيدا كردن كرم‌هاي ضد چروك با ويژگي‌هاي خاص، كار به نسبت ساده‌اي است و با مراجعه به اولين داروخانه مي‌توانيد از ميان ده‌ها نوع مختلف، يكي از آنها را تهيه كنيد. اما آيا همه اين كرم‌ها براي پوست شما مناسب است؟ چروك‌ها را از بين مي‌برد و به سلامت شما آسيبي نمي‌رساند؟


دكتر احساني در اين‌باره توضيح مي‌دهد: انتخاب و استفاده از يك كرم ضد چروك براساس سن، جنس، نوع و رنگ پوست افراد متفاوت است بنابراين بايد به اين نكته توجه داشته باشيد كه نبايد از هر كرمي براي رفع چين و چروك‌هاي پوست استفاده كنيد.


وي با اشاره به اين موضوع توضيح مي‌دهد: خريدن يك كرم ضد چروك و استفاده از آن بدون توجه به ساير نكات، نه‌تنها به طور قطع نمي‌تواند روشي موثر براي كاهش چروك‌ها باشد، بلكه ممكن است سبب بروز مشكلات ديگري مانند خشك شدن پوست يا پديد آمدن جوش‌هاي پوستي شود.


دكتر احساني درباره سن شروع استفاده از اين نوع كرم‌ها نيز مي‌گويد: استفاده از كرم‌هاي ضد چروك سن خاصي ندارد و زمان مناسب آن فقط براساس نياز و شرايط فرد و همچنين ويژگي‌هاي ژنتيكي او تعيين مي‌شود. با اين حال سن معمول و نسبي براي استفاده از كرم‌هاي ضد چروك 27 تا 30 سال است.


ماسك صورت با تجويز پزشك


خيلي از افراد ترجيح مي‌دهند به شيوه‌هايي ساده‌تر مشكل چين و چروك‌هاي پوستي را برطرف كنند، به همين دليل روش‌هاي متفاوتي مانند استفاده از انواع ماسك‌ها و ماساژ پوست مطرح شده و مورد استفاده قرار گرفته است.


دكتر احساني با اشاره به اين روش‌ها مي‌گويد: استفاده از ماسك ميوه كه از اسيدهاي ميوه گرفته شده، مي‌تواند براي كاهش چروك‌هاي سطحي پوست موثر باشد، اما بهتر است نوع ماسك و دستور مصرف آن نيز توسط پزشك متخصص تعيين شود.


به گفته وي، ماساژدرماني سال‌هاي زيادي مورد استفاده قرار مي‌گرفته است، اما مطالعات جديد اهميت درماني زيادي براي آن قائل نيست.


اين پزشك متخصص پوست و مو درباره مواد غذايي موثر براي كاهش چين و چروك‌ها مي‌گويد: مصرف آنتي‌اكسيدان‌ها كه در ميوه‌ها و سبزيجات تازه يافت مي‌شود در طولاني‌مدت مي‌تواند براي كاهش چروك‌ها موثر باشد.


دكتر احساني درباره روش‌هاي پيشگيري از ايجاد چين و چروك پوست هم خاطرنشان مي‌كند: استفاده از كرم‌هاي ضدآفتاب مناسب، كاهش مدت زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشيد و عدم استعمال سيگار مي‌تواند در كاهش چروك‌ها و داشتن پوستي شاداب و سلامت موثر باشد.


نيلوفر اسعدي‌بيگي -‌ گروه سلامت

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب