از قديم گفته‌اند دندان اسب پيشكشي را نبايد شمرد؛ ما هم اهل دندان شمردن نيستيم، اما مساله اين است كه خيلي از ما خبرنگارها اصلا رنگ آن اسب پيشكشي را نديده‌ايم، تا چه رسد به اين كه بخواهيم دندان‌هايش را!

اسب پيشكشي‌اي كه از آن حرف مي‌زنيم همان هديه رياست جمهوري به خبرنگاران است كه از روز خبرنگار سال گذشته حرف و حديث‌ها درباره‌اش آغاز شد و اصحاب رسانه به كرات آن را از مسوولان مطالبه كردند و قول‌و‌قرارهاي آنها را درباره زمان پرداختش منتشر كردند، اما اين وعده از آن دست وعده‌ها نبود كه به فراموشي سپرده شود و اين گونه شد كه دست آخر از روز 28 اسفند سال 90 پرداخت هديه خبرنگارها آغاز شد.

بگذريم، ابتدا اعلام شد اگر خبرنگارها در سايت سمان ثبت‌نام نكرده باشند هديه دريافت نمي‌كنند. اين شرط در حالي مطرح شد كه بسياري از اصحاب رسانه به دليل مشكلات فني اين سايت موفق نشده بودند مشخصات‌شان را در آن ثبت كنند، اما هديه به همه خبرنگارهايي كه مشخصات‌شان را وارد سايت كرده‌اند هم داده نمي‌شود و مسوولان گفته‌اند خبرنگارها بايد مدارك‌شان را كامل در سايت اسكن كرده باشند و به اين ترتيب كساني ديگر نيز به اين بهانه حذف شده‌اند و در اين ميان گروهي نيز مدعي هستند كه با وجود ثبت نكردن كامل مشخصات‌شان در سايت سمان توانسته‌اند هديه‌شان را بگيرند و….

آشفته‌بازار اعطاي هديه خبرنگاري البته به شايعاتي نيز دامن زده است؛ مثلا اين كه گفته مي‌شود خبرنگارها بايد در سايت سمان سوءپيشينه‌اي از نيروي انتظامي هم ارائه بدهند يا اين‌كه اعطاي هديه گزينشي است و به ثبت‌نام كردن يا نكردن در اين سايت ربطي ندارد و…. خلاصه اين كه اوضاع كنوني، اهالي رسانه را به اين نتيجه رسانده است كه اسب پيشكشي اصلا در كار نيست و نكته عجيب اينجاست كه خيلي از خبرنگارهايي كه در روزهاي اخير از سوي نهاد رياست جمهوري رد شده‌اند همان‌هايي هستند كه هر روز و هر ساعت، خبرهاي‌شان در روزنامه‌ها و سايت‌هاي خبري منتشر مي‌شود و با اين حال، از ديدگاه پرداخت‌كنندگان هديه اين رياست جمهوري، خبرنگار به حساب نيامده‌اند!

از چگونگي روند اهداي هديه كه بگذريم، آنچه خاطر خبرنگاران را آزرده كرده و اين آزردگي همچنان ادامه دارد، اين است كه واقعا رسم و راه هديه دادن اين گونه نيست.

اصولا فلسفه هديه به خبرنگاران در روز خبرنگار تقدير از زحمات كساني است كه براي ارتقاي سطح آگاهي مردم تلاش مي‌كنند، اما واقعا اين كه خبرنگاران را وادار كنيم شخصا به رغم اعلام فهرست آنان از سوي رسانه‌هايشان، با سند و مدارك به خيابان پاستور بروند و در صف‌هاي طولاني بمانند تا بتوانند كارت‌هاي 400ـ300هزارتوماني را بگيرند، در شأن آنان است؟ كما اين كه مسوولان ذي‌ربط در رياست جمهوري اعلام كرده‌اند به هيچ وجه هديه آنها را براساس ليست به نماينده قانوني رسانه‌هايشان هم نمي‌دهند و حتما بايد خودشان مراجعه كنند. بايد پرسيد آيا واقعا اين راه و رسم هديه دادن است؟!

آويد طالبيان – گروه جامعه

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب