بازی در دنیای كودكی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بررسی‌های انجام شده درباره نقش بازی در رشد كودكان نشان داده است كه همه كودكان از بازی به عنوان راهكاری برای ابراز احساسات خود استفاده می‌كنند و از طریق بازی از استرس و فشارهای روحی و روانی رهایی می‌یابند.

علاوه بر این كودكان از طریق بازی تجارب ارزشمندی می‌آموزند و از این رو می‌توانیم بگوییم اگر امكان بازی را از كودكان بگیریم به نوعی در دنیا را به روی آنها می‌بندیم و به آنها اجازه نمی‌دهیم زندگی را به شیوه كودكانه تجربه كنند.


همچنین می‌توان آموزش مهارت‌های ارتباطی و در بعدی گسترده‌تر مهارت‌های اجتماعی را نیز از دیگر پیامدهای مثبت بازی در رشد اجتماعی كودك به‌شمار آورد.


كودكان از طریق بازی نقش‌هایی را كه قرار است در زندگی آینده بر عهده گیرند تمرین می‌كنند و برای ورود به زندگی آینده آماده می‌شوند.


از این رو می‌توان گفت اسباب‌بازی‌ها یا ابزارهایی كه كودكان برای بازی‌های مختلف از آنها كمك می‌گیرند نیز به اندازه بازی برای كودك اهمیت دارند.


تغییرات ایجاد شده در سبك زندگی افراد موجب شده است در دنیای امروز بازی‌های انفرادی جایگزین بازی‌های گروهی قدیمی‌شود و این موضوع موجب می‌شود انتخاب اسباب بازی مناسب برای كودك بیش از پیش اهمیت پیدا كند.


به گفته كارشناسان بهتر است در انتخاب اسباب بازی مناسب برای كودكان این نكته را مورد توجه قرار دهید كه حتما باید اسباب‌بازی متناسب با سن كودك برای او تهیه كنید تا بتواند پاسخگوي نیاز‌ها و انتظارات كودك باشد و زمینه مناسبی را برای افزایش توان یادگیری كودك، استدلال و افزایش مهارت‌های فكری و شناختی كودك فراهم كند.


منبع: فرانس پرس
سهيل اميري – جام‌جم

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب