کاشت سبزه در پوست تخم مرغ

کاشت سبزه

کاشت سبزه می تواند یکی از هنرهای زیبا باشد که برای چیدن سفره هفت سین نیاز است.اما اینکه سبزه را چگونه بکاریم و سبز نماییم که نشان دهنده خلاقیت ما باشد و سفره ما را زیا نماید بسیار مهم است.کاشت سبزه داخل پوست تخم مرغ می تواند بسیار زیبا و خاص باشد همچنین اگر قصد دارید برای کوودکان سفره هفت سین بچینید و سبزه های کوچک به انان بدهید.

لوازم لازم برای درست کردن سبزه عید در پوست تخم مرغ :
. پوسته تخم مرغ – نصف آن که سالم شکسته شده باشد
. دانه گندم – از فروشگاه مواد غذایی بهداشتی تهیه کنید
. خاک گلدان
. کارتن پلاستیکی تخم مرغ
. سوزن یا پین
. یک تکه کوچک کاغذ یا یک پارچه توری
. گلدان کوچک یا کاسه و یا جا تخم مرغی ویا هر ظرف کوچکی
. قاشق
. بطری اسپری از آب

کاشت سبزه

سوراخ کردن روی پوسته تخم مرغ:
پوسته تخم مرغ را در یک جای ثابت قرار داده که مسطح باشد ؛ سپس با میخ کوچک یا سوزن یک سوراخ پایین پوسته ایجاد کنید. سپس چند سوراخ دیگر در کنار اولین سوراخ بزنید تا سوراخ گشادتر شود.

کاشت سبزه

شکل دادن به لبه پوست تخم مرغ :
به آرامی لبه پوسته را کم کم به فرم چین چین بشکنید طوری که خود پوسته آسیبی نبیند.

تا زمانی که می شود این کار را انجام دهید. به این ترتیب دور تا دور آن دندانه دار می شود. اگر شما می خواهید کار را برای تخم مرغ های متعدد انجام دهید، سعی کنید تمامی  تخم مرغ  ها را به یک فرم و هم اندازه درآورید.

کاشت سبزه

پوشانیدن سوراخ ایجاد شده در ته پوسته :
یک تکه کوچک پارچه توری یا یک تکه کاغذ نازک روی سوراخ بگذارید و روی آن را بپوشانید بطوریکه خاک از داخل آن بیرون نریزد.

کاشت سبزه

ریختن خاک در داخل پوسته :
با استفاده از یک قاشق کوچک ، مقدار کمی از خاک گلدان را در پوسته تخم مرغ خود بریزید. بیش از حد خاک نریزید و سپس با استفاده از انگشت یا قاشق ، به آرامی سطح روی آن را صاف کنید.

کاشت سبزه

کاشتن دانه ی گیاه (گندم ، چمن . …) :
روی خاک با اسپری آب بپاچید تا تا زمانی که مرطوب شود. سپس دانه های گیاه را روی آن بریزید. اطمینان حاصل کنید که حتما یک لایه ضخیمی از دانه روی هر کدام از تخم مرغ ها قرار گرفته باشد.

کاشت سبزه

ریختن خاک روی دانه ها :
حالا با استفاده از قاشق یک لایه خاک روی دانه ها می ریزیم تا به اندازه کافی روی سطح دانه ها را خاک فراگیرد و دانه ها دیگر پیدا نباشند.

کاشت سبزه

مرطوب نگه داشتن :
خاک خود را همیشه اسپری بزنید و مطمئن باشید که آن را مرطوب نگه داشته اید .برای اینکار باید هر روز چند بار روی آن اسپری آب بپاچید. به این ترتیب بعد از ۳ یا ۴ روز ریشه ها در می آیند و سبزه ها بیرون می زنند.

کاشت سبزه

بهتر است برای انجام این مراحل و در طول کار و تا زمانی که سبزه های ما در بیایند از یک کارتن تخم مرغ که پلاستیکی است استفاده کنید ، و پوسته ها را در آن قرار دهید ؛ اما اگر از یک کارتن تخم مرغ مقوایی استفاده کنید باعث خواهد شد که مقوا هم نم دار شود و نم به دور تا دور پوسته ها منتقل شود و باعث آسیب رساندن به پوسته ها شود و یا باعث شود پوسته ها به مقوا بچسبد.

کاشت سبزه

منبع: نازبهار