طریقه کاشت سبزه در خاک ژله ای

طریقه کاشت سبزه در خاک ژله ای – در گذشته در مورد کاشت سبزه در خاک توضحیات فراوان داده ایم اما در این مطلب میخواهیم سراغ کاری جذاب و بسیار جالب برویم . کاشت سبزه در خاک ژله ای . شاید برای شما سوال باشد که خاک ژله ای چیست ؟ و چرا باید سبزه را در خاک ژله ای بکاریم ؟ خاک ژله‌ای پلیمری است که می‌تواند رطوبت را خیلی سریع به خود جذب کرده و به‌تدریج آزاد نموده و در اختیار گیاه قرار دهد. و آز انجایی که عمر بالایی دارد میتواند جایگزین مناسبی برای خاک باشد . از طرفی رنگ زیبا و جالب این پلیمر ها (خاک ژله ای) میتواند جذابیت خاصی به سبزه شما دهد . برای آموزش کاست سبزه در خاک ژله ای با ما همراه باشید .

کاشت سبزه در خاک ژله ای

کاشت سبزه در خاک ژله ای

کاشت سبزه در خاک ژله ای

مواد لازم برای کاشت سبزه در خاک ژله ای :

 • خاک ژله ای
 • آب
 • بذر دلخواه

 

روش کاشت سبزه در خاک ژله ای :

این روش برای بذرهای درشت و ریز به دو صورت انجام می شود.

 

کاشت سبزه در خاک ژله ای

کاشت سبزه در خاک ژله ای

کاشت  سبزه هفت سین در خاک ژله ای

 

ابتدا روش کاشت سبزه با بذرهای درشت: 

روش آماده کردن خاک ژله ای :

۱- خاک ژله ای را با یک لیوان آب به مدت ۱۲ ساعت خیس کنید. پس از گذشت ۱۲ ساعت، خاک را آبکشی کنید.

۲- خاک ژله ای آماده را در ظرف دلخواه بریزید. برای این که از زیبایی خاک بهره ببرید، بهتر است آن را در ظرف بلوری بریزید. (سه چهارم ظرف را با خاک ژله ای پر کنید.)

۳- (اگر از بذرهای درشت مانند تخمه کدو و گندم استفاده می کنید) دانه یا بذر دلخواه را بدون خیس کردن به صورت یک لایه روی خاک ژله ای بریزید.

۴- کمی خاک ژله ای آماده را روی بذر بریزید. خاک ژله ای را به اندازه ای بریزید که بذر مشخص نباشد. در واقع بذر مابین دو لایه خاک ژله ای قرار می گیرد.

۵- سطح خاک ژله ای را با اسپری آب پاشی کنید.

۶- روی ظرف را با پلاستیک بپوشانید. (احتیاجی نیست پلاستیک سوراخ شود.)

۷- خاک ژله ای را هر شب با اسپری مرطوب کنید. (تا زمانی که پلاستیک قرار دارد، زیاد به آب دادن احتیاج نیست. اما اگر فرصت دارید، روزی یک بار پلاستیک را بردارید و با اسپری، کمی آب اسپری کنید.)

۸- زمانی که بذر جوانه زد، (در این مورد ۴ یا ۵ روز) پلاستیک را بردارید.

سبزه پس از ۱۵ روز آماده خواهد بود.

 

کاشت سبزه در خاک ژله ای

کاشت سبزه در خاک ژله ای

کاشت سبزه هفت سین در خاک ژله ای

 

و اما روش کاشت شیزه با بذرهای ریز و ظریف :

۱- خاک ژله ای را آماده کنید و در ظرف دلخواه بریزید.

۲- به دلیل این که این بذرها ظریف هستند، اگر آن ها را مستقیماً روی خاک ژله ای بریزید، سبزه سطح یکدستی نخواهد داشت. لذا باید مقداری خاک ژله ای را له کنید. می توانید خاک ژله ای را به مدت ۱ ثانیه در مخلوط کن بریزید. سپس خاک له شده را روی خاک ژله ای موجود در ظرف بریزید. (به ضخامت نیم سانتی متر)

۳- بذر ظریف مانند ارزن، تربچه، خرفه و…را به حالت خشک روی خاک ژله ای بریزید. (فقط یک لایه) اگر تمایل دارید ریشه های سبزه دیده شود، تمام سطح خاک را با بذر بپوشانید. اما اگر تمایل ندارید این گونه باشد، باید حدوداً ۲ سانتی متر از اطراف ظرف را خالی بگذارید.

۴- کمی آب روی بذر اسپری کنید.

۵- روی ظرف را با پلاستیک بپوشانید.

۶- روزی یک بار پلاستیک را بردارید و روی بذرها را با اسپری مرطوب کنید.

۷- پس از گذشت ۲ روز که بذر ها جوانه می زنند، پلاستیک را بردارید.

 

سبز کردن سبزه در خاک ژله ای

کاشت سبزه در خاک ژله ای

با خاک ژله ای سبزه هفت سین زبباتر داشته باشید

 

نکته :

بر روی خاک های ژله ای از بذر شبدر و منداب استفاده نکنید.

سبزه را در محل پرنور به دور از آفتاب مستقیم قرار دهید.

بعد از دو روز که جوانه ها نمایان شد نایلون را برداشته و هر دو یا ۳روز یکبار آن را سیراب کنید.

ظرفی انتخاب میکنید ساده باشه و داخل ظرف دیده بشه. مثل جام های کریستالی

برای بذر ارزن ۵ روز قبل عید هم بکارید سبز و زیبا می شود. بذر ارزن وقتی سبز میشه خیلی کوتاه تر از بذر گندم در میاد.

 

کاشت سبزه در خاک ژله ای

کاشت  سبزه هفت سین در خاک ژله ای

 

توضیحاتی در مورد خاک ژله ای :

خاک ژله ای یا فلاورژل ( FG ) یک نوع پلیمر است که رطوبت را به سرعت جذب کرده و به تدریج آزاد می کند و در اختیار گیاه قرار می دهد. این پلیمر به شدت آبدوست ، آب را به سرعت جذب کرده و به راحتی در موقع لزوم و به تدریج آن را در اختیار ریشه قرار می دهد. بنابراین در صورت کاشت گیاه در این خاک ، در هنگام مسافرت دغدغه خشک شدن گل و گیاهتان را نخواهید داشت.
خاک ژله ای محصولی است که همراه با گیاهانی که به حد اقل امکانات نگهداری مانند آب، نور و سایره احتیاج دارند محیطی زیبا در ایجاد می کند.. اطلاعاتی که در این صفحه ارائه می گردد برای کسانی که در محیط آپارتمان زندگی و یا کار می کنند راه حلهای مناسبی ارائه می کند که بتوانند گوشه ای از طبیعت را به زندگی خود داخل کنند. در این قسمت که کتابخانه گیاهان خاک ژله ای نام دارد اطلاعات قابل استفاده ای در مورد گیاهان و گلهایی که در شرایط منزل رشد و نمو می کنند داده شده است..FG به اشکال مختلف ( مکعبی و پودری) و رنگ های مختلف و شاد در بازار موجود است ، از این محصول می توان برای زیبا و دلچسب کردن محیط استفاده کرد.خصوصیاتی در خاک ژله ای وجود دارد که باعث گشته از باقی محیط کشت ها متمایز گردد

تمامی گیاهان آپارتمانی را می توان در خاک ژله ای کشت کرد مثل : نخل مرداب ، سانسوریا ، دیفن باخیا ، گندمی ، لیندا، آگلونما، یوکا، پتوس ، انواع پیچ ها و غیره همچنین از این محصول در تمامی فعالیت های باغبانی ، از جمله فضای سبز استفاده می گردد. خاک ژله ای را با نام های دیگری همچون جاذب رطوبت ، هیدروژل های رنگی ، سوپر اب ، خاک های کریستالی نیز میشناسند.از FG می توان هم برای گیاهن ریشه دار و هم برای ریشه دار کردن گیاهان استفاده کرد.
در پایان طرز تهیه یک گلدان حاوی خاک ژله ای به طور مختصر بیان میگردد:
ابتدا گیاه مورد نظر را از گلدان خود خارج کنید طوری که به ریشه ها آسیب نرسد ، سپس قسمتی از گیاه را از گیاه اصلی جدا کرده و سپس ریشه های آن را شسته تا گَِل از آن جدا شود و بعد با قیچی باغبانی ریشه را آرایش کرده و ریشه های زخمی و پیر را جدا کنید. حال گل را درون گلدان کریستالی مورد نظر قرار داده و سپس خاک کریستالی که قبلا خیسانده بودیم و دارای آب است را درون گلدان میریزیم. کمی گلدان را تکان می دهیم تا خاک ژله یا خوب اطراف ریشه را پر کند و حباب های هوا خارج شود. توجه داشته باشید که بر روی ژله های اطراف ریشه فشار وارد نکنید و بگذارید ژله خودش اطراف ریشه را بگیرد؛ و حال شما دارای گلدانی زیبا و بی نظیر خواهید بود!
استفاده از خاک ژله ای این امکان را به شما میدهد که باغچه ای کوچک و پاکیزه در آپارتمان خود داشته باشید. اگر مقدار کمی عطر به گلدان حاوی خاک ژله ای اضافه کنید خواهید دید که پس از مدتی فضای اتاق شما خوشبو خواهد شد. همچنین میتوان از آن به عنوان محلی زیبا برای استقرار شمع استفاده کرد و آن را در روی میز کار خود قرار داد.

کاشت سبزه در خاک ژله ای

منبع : تبیان / راسخون

کلمات کلیدی:

 • سبزه باحباب -
 • طرز استفاده از خاک ژله ای -
 • کاشت سبزه عید با سوپر جاذب -
 • چه گیاهانی را میتوان در خاک ژله ای کاشت ایا بامیو میتوان کاشت -
 • چه بذرهایی درخاک ژله ای میتوان کاشت -
 • طریقه کاشت سبزه در خاک مصنوعی -
 • سوال در مورد سبزه در خاک ژله ای -
 • سبزه ژله ای -
 • روش کاشت سبزه جذاب -
 • خاک ژله ای کاشت سبزه تبیان -
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *