چگونه سبزه عید درست کنیم – سبزه عید مهمتری قسمت سفره هفت سین عید نوروز می بادشکه همیشه زیبایی خاص خود را داشته و دارد . اما کاشت سبزه عید و اینکه چگونه سبزه عید درست شود قوانین خاص خود و البته شگرد های متفاوتی دارید . قبل از هرچیز باید بدانید که برای درست کردن سبزه عید فرصت چندانی ندارید و حداقل از 15 تا 20 ام عید شروع به درست کردن سبزه عید کنید . در ادامه توضیحات کاملی جهت درست کردن سبزه عید نروزو برای شما جمع آوری شده است . با ما همراه باشید .

چگونه سبزه عید درست کنیم ؟

چگونه سبزه عید درست کنیم ؟

چگونه سبزه عید درست کنیم ؟

برای سبز کردن جوانه ها به یک سینی بزرگ، یک تیکه تنظیف یا پارچه سفید و یک آبکش نیاز داریم.مدت زمان خیس کردن دانه ها با توجه به نوع آنها متفاوت است ولی به طور کلی دانه ها را از صبح تا شب خیس می کنیم و در جای نیمه گرم قرار می دهیم، سپس صبح آن ها را می شوییم و آبکش می کنیم تا آب آنها خارج شود.

دانه های آبکش شده را بر روی یک سینی بزرگ پهن می کنیم و یک پارچه مرطوب روی آن می کشیم، سپس آن را در مکانی تاریک با دمای 22 درجه سانتی گراد قرار می دهیم.

دقت کنید که آب زیاد سبب پوسیدگی دانه ها می شوند، اگر دانه ها دارای آب زیاد بودند برای جلوگیری از پوسیدگی آن ها را دوباره آبکش می کنیم ولی باید توجه داشته باشیم که کف سینی و پارچه روی آن باید همیشه مرطوب و نمناک باشند.
پس از گذشت یک تا 2 روز سینی را پشت پنجره و در معرض آفتاب قرار می دهیم زیرا نور خورشید منجر به رشد بیشتر دانه ها می شود، برخی از دانه ها مانند نخود، عدس و لوبیا زودتر جوانه می زنند و گروهی دیگر به مدت زمان بیشتری نیاز دارند.
در صورتی که جوانه ها یک تا 2 برابر خود دانه رشد کرده باشند، می توان آن ها را مصرف کرد.
جوانه های یونجه، شنبلیله، تربچه و کنجد باید به مدت 8 ساعت خیسانده شوند که یونجه پس از پنج تا شش روز، شنبلیله بعد از سه تا چهار روز، تربچه پس از چهار تا پنج روز و کنجد بعد از یک تا 2 روز جوانه می زنند.
جوانه های نخود، عدس، ماش، سویا، آفتابگردان، گندم و ارزن باید به مدت 10 تا هجده ساعت خیسانده شوند که نخود پس از سه تا چهار روز، عدس، ماش و سویا پس از سه تا پنج روز، آفتابگردان بعد از یک تا 2 روز، گندم پس از 2 تا سه روز و ارزن بعد از سه تا چهار روز جوانه می زنند.
چگونه سبزه عید درست کنیم ؟

کلمات کلیدی:

  • جمع اوری سبزه عید -