«كشتي كچ» رشته‌اي رزمي است كه به دليل عدم‌تناسب فرهنگي با كشورمان و خشونت بالايي كه در آن وجود داشت فعاليت آن پس از پيروزي انقلاب اسلامي ممنوع شد، با وجود اين اخيرا گروهي درصدد آن برآمده‌اند تا مجوز فعاليت قانوني اين ورزش را بگيرند.


اين گروه 10 اسفند 90 با برگزاري همايشي عزم خود را براي آغاز فعاليت رسمي نشان دادند. ظاهرا اين گروه وقتي با مخالفت وزارت ورزش و جوانان براي فعاليت خود مواجه شده‌اند، ناگزير به سمت اداره ثبت شركت‌ها رفته و شركتي را تحت عنوان «موسسه بين‌المللي كشتي كچ همبستگي ملي» به ثبت رسانده‌اند، با وجود اين متولي ورزش طبق قوانين كشور، وزارت ورزش و جوانان است و هر فرد و گروهي براي تاسيس باشگاه و فعاليت ورزشي بايد مجوز اين وزارت را بگيرد. اما اين گروه چه كساني هستند و اساسا اين ورزش كه چيزي جز خشونت آن در ذهن مردم ايران نقش نبسته است، چيست؟ در گزارشي مبسوط سعي كرده‌ايم به سوالاتي از اين دست پاسخ دهيم.


شروع كار با همايشي پر سرو صدا


اولين همايش رسمي «كشتي كچ» ايران روز چهارشنبه 10 اسفند 90 در شرايطي برگزار شد كه سردار سيدمحمود اماميان به عنوان عضو هيات رئيسه «كشتي كچ» طي سخناني از لزوم توجه هرچه بيشتر مسوولان وزارت ورزش به ترويج و حمايت ورزش‌هاي رزمي به‌خصوص كشتي كچ پرداخت و گفت: «با توجه به جذابيت اين رشته ورزشي در بين جوانان، خوشبختانه استاد حسين خان‌هنرمند اين ورزش را بار ديگر با مرام پهلواني و آيين جوانمردي راه‌اندازي كرد كه قابل تقدير است».


در شرايطي كه در اين مراسم از حجت‌الاسلام سيدمحمود علوي از اعضاي مجلس خبرگان رهبري به عنوان عضو هيات‌رئيسه كشتي كچ ايران نام برده شد و وي نيز طي سخناني به بيان ديدگاه‌هاي خود در حوزه اهميت اخلاق در ورزش پرداخت، اما همان طور كه اشاره شد براي فعاليت رسمي اين ورزش، دست‌اندركاران آن راهي جز مراجعه به وزارت ورزش و جوانان ندارند.


حسين هنرمند، مسوول شركت به ثبت رسيده بين‌المللي كشتي كچ و همبستگي ملي در تشريح چگونگي فعاليت اين رشته به «جام‌جم» گفت: باتوجه به اين‌كه ما از طريق وزارت ورزش نتوانستيم فعاليت خود را در قالب يك سبك رسمي آغاز كنيم، بلافاصله از طريق اداره ثبت شركت‌ها موسسه خود را به ثبت رسانديم تا دست‌كم براي برگزاري دوره‌هاي آموزشي و مربيگري خود دچار مشكل نشويم. در واقع ما با اين اقدام پس از 33 سال بار ديگر كشتي كچ را در ايران احيا كرديم، اما براي برگزاري هرگونه مسابقه‌اي بايد مجوز وزارت ورزش را داشته باشيم و براي اين كار بايد زير مجموعه يكي از فدراسيون‌هاي ورزشي قرار بگيريم و مشخص نيست اين فدراسيون، فدراسيون ورزش‌هاي رزمي، انجمن‌هاي ورزشي، كشتي يا ورزش‌هاي باستاني خواهد بود.


عبور از فيلتر شوراي ساماندهي سبك‌هاي رزمي


اما روال كار براي فعاليت ورزش‌هاي رزمي در كشورمان به اين ترتيب است كه با توجه به كثرت سبك‌هاي رزمي اواخر سال 89 سازمان وقت تربيت بدني با تشكيل شورايي تحت عنوان شوراي ساماندهي سبك‌هاي رزمي، در صدد سازماندهي اين سبك‌ها و حذف سبك‌هاي موازي با اسامي مشابه برآمد و در اين رابطه اسامي سبك‌هاي مجاز به فعاليت پس از چندي در اواخر فروردين ماه منتشر شد.


دراين‌باره حسين هنرمند كه خود سابقه فعاليت در تكواندو و سبك رزم ايران را دارد، درباره موضع وزارت ورزش گفت: در حالي كه ما به‌دنبال فعاليت به صورت كاملا خصوصي هستيم شوراي ساماندهي سبك‌هاي رزمي يعني جايي كه مجوز فعاليت سبك‌هاي رزمي صادر مي‌شود به ما پيشنهاد داد براي اين‌كه مورد حمايت قرار بگيريد بهتر است به صورت دولتي فعاليت كنيد تا در قالب زير مجموعه يك فدراسيون تحت حمايت قرار بگيريد و با توجه به اين‌كه رشته شما زد و خورد فيزيكي دارد بايد از طريق فدراسيون ورزش‌هاي رزمي نسبت به فعاليت قانوني خود اقدام كنيد. در نتيجه ما درخواست خود را به فدراسيون ورزش‌هاي رزمي ارائه كرديم و ظاهرا به مذاق مسوولان اين فدراسيون خوش نيامد و هنوز مجوزي براي ما صادر نشده است.


وي با اشاره به حضور خود در جلسه شوراي ساماندهي سبك‌هاي رزمي گفت: اين شورا وقتي وضعيت يك سبك رزمي را مورد بحث و بررسي قرار مي‌دهد فرصت دفاع نيز در اختيار نماينده سبك مربوطه قرار مي‌دهد، اما با اين‌كه ما در توجيه فني اين رشته 10 دليل ذكر كرديم، باز هم آنها قانع نشدند و گفتند ما اين رشته را در حال حاضر در فدراسيون ورزش‌هاي رزمي تحت عنوان رزم ايران داريم، اين در حالي است كه شورا مجوز فعاليت برخي رشته‌ها را تنها با يك دليل فني صادر كرده است. به عنوان مثال مجوز انواع و اقسام سبك‌هاي كيك بوكسينگ و برخي سبك‌هاي ديگر را با استدلال‌هاي فني خنده‌دار صادر كرده‌اند. وقتي از يكي از آنها سوال كنيد فرق شما با فلان سبك چيست، مي‌گويند آنها هنگام ضربه زدن دست خود را مي‌چرخانند، اما ما نه. ولي در كشتي كچ بارها گفتيم كه قوانين و مقررات ما، لباس پوشيدن، كفش، نوع فنون و خيلي موارد ديگر كاملا با سبك رزم ايران متفاوت است، اما متاسفانه آنها باز هم بر حرف خود اصرار داشتند و ما فعلا به جايي نرسيده‌ايم.


فقدان جايگاه بين‌المللي در مراجع ورزش


در حالي كه اين موسس شركت كشتي كچ اعتقاد دارد با وجود دلايل فني براي آنها مجوز صادر نشده است، محمد رحيميان، رئيس سبك رزم ايران درباره اين ادعا گفت: واقعيت اين است كه كشتي كچ فدراسيون جهاني نداشته و در رقابت‌هاي رسمي ورزش دنيا جايي براي آن وجود ندارد، ضمن اين‌كه چيزي كه آقايان مي‌خواهند ارائه كنند مشابه آن در حال حاضر در سبك رزم ايران انجام مي‌شود.


وي سومين دليل فني خود را براي به رسميت نشناختن اين رشته چنين بيان كرد: كشتي كچ را مي‌توان يك نمايش(شو) ورزشي دانست كه هيچ‌گونه سنخيتي با فرهنگ پهلواني و آيين جوانمردي در ورزش ايران ندارد، ورزش در فرهنگ ما به لحاظ ارزش معنوي و انساني آن متجلي مي‌شود اما در كشتي كچ صحبت از خشونت صرف و درآمدزايي و شرط‌بندي و… است. با اين حال چون اين ورزش علاقه‌مندان زيادي در سطح كشور داشت ما حركات اين ورزش را ويرايش و بالا و پايين كرده و شكل معقولي از آن را طراحي كرديم تا در نهايت تحت عنوان «سبك رزم ايران» فعاليت خود را انجام دهد، بنابراين ديگر جايي براي فعاليت موازي وجود ندارد.


تحريف كشتي كچ توسط آمريكايي‌ها


اما در حالي كه از نظر اين مسوول ورزش‌هاي رزمي كشتي كچ حداقل به آن شكلي كه در جامعه ما شناخته شده است سنخيتي با فرهنگ كشورمان ندارد، موسس شركت كشتي كچ در اين باره نظر ديگري دارد و مي‌گويد: همان طور كه ما مسلمانان اعتقاد داريم انجيل يك كتاب آسماني است كه در گذر زمان دچار تحريف شده است، خود اروپايي‌ها و از جمله انگليسي‌ها چنين نظري درباره كشتي كچ دارند. آنها مي‌گويند كشتي كچ آن چيزي نيست كه در آمريكا رواج دارد بلكه ريشه واقعي اين ورزش به كشتي باستاني ايران، كشتي هند، كشتي انگليس و چند كشور ديگر برمي‌گردد. گرچه خود آنها معتقدند كشتي كچ تنها يك رشته خشن است اما در شكل واقعي خود جايي براي نمايش و حركات آنچناني مغاير با اخلاق ندارد. يعني وضعيتي كه هم اكنون در آمريكا وجود دارد كشتي كچ واقعي نيست، اما جالب است بدانيد كه حتي در برخي ايالت‌هاي آمريكا به دليل همين نكته‌اي كه به آن اشاره كردم فعاليت كشتي كچ ممنوع شده است.


تلاش براي تطبيق با فرهنگ ايران


حسين هنرمند با تاكيد بر اين‌كه براي فعاليت دوباره كشتي كچ در ايران سعي شده است فرهنگ كشورمان مورد توجه قرار گيرد، ادامه داد: كشتي كچي كه مدنظر ما قرار دارد با فرهنگ اصيل ورزش كشور در تضاد نيست، براي همين سعي داريم آن را به شكل پهلواني و جوانمردي دنبال كنيم و از فنون ورزش باستاني ايران در آن استفاده شود. مطمئن باشيد در اين كشتي خبري از فحاشي، گاز گرفتن حريف، پرتاب صندلي و نردبان به سمت حريف نيست و اساسا ما چنين ديدگاهي نسبت به اين ورزش نداريم. بنابراين همان طور كه پس از سال‌ها فعاليت رشته بيليارد پس از دريافت نظر فقهي مراجع عظام تقليد از سر گرفته شد ما هم از مراجع عظام در اين رابطه استفتاء گرفته‌ايم با اين مضمون كه اگر ضرر قابل توجهي داشته باشد، جايز نيست بنابراين برنامه‌ريزي كرديم كه ضرر قابل‌توجهي نداشته باشد تا به لحاظ شرعي هم مشكلي وجود نداشته باشد.


اميدواري به صدور مجوز


هنرمند در پاسخ به اين سوال كه تا چه حد نسبت به صدور مجوز فعاليت خود از وزارت ورزش اميدوار هستيد، گفت: ما هنوز اميد خود را در اين رابطه از دست نداده‌ايم، اما نكته‌اي كه جالب توجه است اين‌كه مسوولان ورزش اين همه صحبت از خصوصي‌سازي و لزوم اجراي اصل 44 قانون اساسي به ميان مي‌آورند اما در عمل شاهد هستيم با وجود آن‌كه مي‌خواهيم به عنوان يك بخش خصوصي در ورزش به فعاليت بپردازيم برايمان سنگ‌اندازي مي‌كنند. اين در حالي است كه كار شوراي ساماندهي سبك‌هاي رزمي غيرقانوني است و ما مي‌توانيم از طريق ديوان عدالت اداري پيگير موضوع باشيم با اين حال هيچ دوست نداريم كار به آنجا بكشد و از طريق رايزني و مذاكره سعي خواهيم كرد اين مشكل را برطرف كنيم.


يك راهكار؛ مناظره رزم ايران و كشتي‌كچ


در حالي كه مسوول كشتي كچ رايزني را مهم‌ترين استراتژي خود براي دريافت مجوز دانست، رحيميان رئيس سبك رزم ايران با بيان اين‌كه كشتي كچي كه از كانال‌هاي ماهواره‌اي پخش مي‌شود چيزي جز نمايش نيست، گفت: ضرباتي كه اين افراد به همديگر وارد مي‌كنند و خونريزي‌هايي كه مشاهده مي‌شود هيچ يك واقعيت ندارد و ساختگي است. اساسا در كشور ما نه جايگاهي براي نمايش‌هاي اين چنين وجود دارد و نه سالن و زير ساخت‌هاي مورد نياز وجود دارد. بنابراين وقتي يك كار شدني نيست و اساسا موازي‌كاري است، چرا بايد به آن پرداخت. با اين همه ما حاضريم طي نشستي با اين دوستان بنشينيم و با حضور كارشناسان به مقايسه كشتي كچ آنها با رزم ايران بپردازيم و مطمئن باشيد كه آنها قانع خواهند شد چون خود آنها هم در مقطعي در سبك رزم ايران فعاليت مي‌كردند و بخوبي اين سبك را مي‌شناسند.


اعزام برون مرزي كشتي كچ ايران


با وجود اين‌كه هنوز هيچ مجوزي براي فعاليت رسمي كشتي كچ صادر نشده است، اما امير افشار، يكي از دست‌اندركاران موسسه كشتي كچ از حضور 4 ورزشكار اين رشته در مسابقات بلژيك در آبان 91 خبر داد و گفت: با توجه به اين‌كه ما چيزي جز اصول جوانمردي را در اين ورزش مدنظر نداريم اميدواريم مجوز فعاليت و اعزام برون مرزي ما صادر شود كه در آن صورت براي اولين‌بار در اين رقابت‌ها و در 2 بخش نمايش و مبارزه شركت خواهيم كرد. اين در حالي است كه سبك رزم ايران نيز امسال در رقابت‌هاي بين‌المللي سوئد در اين دو بخش شركت كرده ‌است.


تعداد علاقه‌مندان به كشتي كچ


حسين هنرمند در پاسخ به اين سوال كه از تعداد و ميزان جمعيت ورزشكاران شاغل در كشتي كچ ايران اطلاعي داريد، گفت: مطمئنا علاقه‌مندان زيادي به عنوان ورزشكار در كشتي كچ داريم اما نمي‌توانم عددي دراين‌باره بيان كنم، هرچند در كلاس‌هايي كه خود من برگزار مي‌كنم حدود 100 شاگرد حضور دارند. همين سوال را از مسوول سبك رزم ايران پرسيديم، رحيميان در پاسخ به اين سوال گفت: در حال حاضر بين 2 تا 3 هزار نفر در اين سبك به صورت رسمي فعاليت مي‌كنند.


حالا بايد پرسيد در صورت صدور مجوز براي كشتي كچ آيا اين جمعيت 2، 3 هزار نفري از رزم ايران به سمت اين رشته سرازير مي‌شوند يا اين‌كه خبري از مجوز نخواهد بود و آنها همچنان در رشته مشابه به فعاليت خود ادامه خواهند داد؟


نوحي: مجوز فعاليت صادر نمي‌شود


براي پيگيري بيشتر موضوع سراغ محمد نوحي، يكي از اعضاي شوراي ساماندهي سبك‌هاي رزمي و رئيس فدراسيون ورزش‌هاي رزمي رفتيم. او درباره اين شورا چنين اظهارنظر كرد: اساسا شوراي ساماندهي سبك‌هاي رزمي به دليل مباحثي از اين دست در مجموعه ورزش ايران شكل گرفت تا همه سبك‌هاي مدعي فعاليت براساس يك ضوابط و قانون مشخص مجوز فعاليت داشته باشند كه البته در اين رابطه با وجود كثرت سبك‌هاي متقاضي در نهايت اين شورا مجوز فعاليت را براي آن دسته از سبك‌ها كه ادله فني كافي داشتند، صادر كرد.


نوحي درباره وضعيت كشتي كچ تصريح كرد: براساس همان چارچوب مشخصي كه براي فعاليت سبك‌ها وجود دارد، درخواست كشتي كچ نيز به فدراسيون ارائه شده است، اما اين دوستان براي صدور مجوز قانوني ادله فني كافي نداشتند و در همان مرحله اول نتوانستند فدراسيون را به لحاظ فني قانع كنند كه در آن صورت شوراي ساماندهي هم بعد از تاييد ما بايد درباره آن اظهار نظر مي‌كرد، اما نه فدراسيون و نه شورا هيچ مجوزي براي اين گروه صادر نكرده است و اساسا قصد نداريم چنين مجوزي صادر كنيم.


رئيس فدراسيون ورزش‌هاي رزمي تصريح كرد: معتقديم اين ورزش هيچ گونه سنخيتي با فرهنگ ما ندارد و در سطح جامعه نيز براي خانواده‌ها قابل قبول نيست كه فرزندان‌شان به اين ورزش بپردازند.


وي با اشاره به سبكي تحت عنوان رزم ايران در دل فدراسيون ورزش‌هاي رزمي گفت: اين دوستان چنانچه مي‌خواهند در عرصه ورزش‌هاي رزمي فعاليت داشته باشند مي‌توانند در قالب اين سبك اقدام كنند، چون رشته‌اي كه آنها تحت عنوان كشتي كچ مي‌خواهند ارائه كنند همان سبك رزم ايران است و نيازي به صدور مجوز براي يك سبك موازي وجود ندارد. ضمن اين‌كه به عنوان كسي كه 30 سال در عرصه ورزش‌هاي رزمي فعاليت مي‌كنم نمي‌دانم اصلا كشتي كچ كه آقايان سنگ آن را به سينه مي‌زنند چيست و اين واژه اصلا معنايي ندارد.


وي تصريح كرد: به هر حال براي كشتي كچ خوب باشد يا بد به هيچ عنوان مجوز صادر نمي‌شود چون مشابه طرح آقايان در حال حاضر در سبك رزم ايران در حال انجام شدن است.


اميد توفيقي / گروه ورزش