نحوه تشخیص آجیل تازه از کهنه

 آجیل تازه

این روزها تب خرید آجیل و شیرینی برای پذیرایی از میهمانان نوروزی بسیار بالا گرفته و اگر شما برای خرید آجیل عید نوروز به مغازه های خشکبار فروشی و یا قنادی ها مراجعه می کنید شاید سردرگم شوید زیرا نمی توانید آجیل تازه را از کهنه تشخیص دهید و ممکن است  آجیلی که می خرید تازه است یا کهنه و مانده که بو و طعم نامطلوبی می تواند داشته باشد.اما می توان با راهکارهایی این مشکل را تا حدودی رفع نمود.

چند نکته مهم در خرید آجیل شب عید

1 – برای خرید آجیل تازه عید نوروز همیشه سعی کنید آجیل تازه و دانه های روغنی را به اندازه ی مصرفتان بخرید تا همان قدر که تازه هستند از آنها استفاده کنید
آجیل به دلیل روغن زیادی که دارد خیلی زود فاسد می شود. حتما قبل از خرید آجیل با خوردن چند دانه از آنها از کیفیت طعم و تازه بودنش اطمینانن حاصل کنید اگر غیر از این بود از خرید آجیل صرف نظر کنید.

2 – در فروشگاه های بزرگ اغلب آجیل ها در ظرف های مخصوصی نگه داشته می شوند زیرا آجیل نباید در هر ظرفی نگه داری کرد
برخی از فروشگاه ها مستقیما آجیل را از کشاورزان می خرند بنابراین کیفیت آجیل بسیار بالاست اما باز هم شما قبل از خرید آجیل چند دانه از آنها راا تست کنید یا از فروشندگان  بپرسید که این آجیل ها تازه هستند یا خیر.

3 – در خرید آجیل عید نوروز آجیل هایی را که مزه ی ترش دارند و بوی نامطبوعی می دهند نخرید
حتی اگر آجیل خریدید و در منزل متوجه ترش بودن آنها شدید فورا آجیل ها را پس بدهید آجیل ترش باعث بیماری میشود.

4 – همیشه سعی کنید آجیل کم نمک بخرید
دقت کنید زیرا گاهی اوقات برای پنهان کردن ترش بودن و بوی بد آجیل به آنها نمک می زنند پس سعی کنید همیشه ترجیحا آجیل خام بخرید.

5 – پس از خرید آجیل بهترین جا برای نگه داری آجیل در یخچال یا جاهای خنک است
آجیل را باید در ظروف در بسته قرار دهید و آن را در یخچال نگه داری کنید اگر آجیل ها مازاد مصرف تان است میتوانید به مدت 33 ماه آن ها را فیریز کنید.

6- آجیل ها را خیس کنید
تعجب نکنید زیرا معمولا در طی فرآیند بو دادن آجیل ها بخشی از کیفیت آجیل از بین می رود بنابراین بهتر است آنها را قبل از خوردن خیس کنید تا همم راحت تر خورده شوند و آسیب کمتری به دندان ها بزنند هم راحت تر هضم شوند. شما با شستن آجیل ها تانیک اسیدی را که به آجیل ها در فرآیند بو دادن میزنند از بین می برید.

7 – اگر آجیل ها را شستید باید آنها را در یخچال یا فریزر نگه دارید تا ترش نشوند
آجیل هایی که مثل بادام و فندق سخت تر هستند یا پوست سفت تری دارند باید به مدت 24 ساعت خیس کنید. مثلا گردو جزء آجیل های نرم استت اما معمولا طعم تلخی را هنگام خوردن احساس میکنیم بهتر است گردو را 122 ساعت بخیسانیم. حتی تخمه کدو یا تخمه آفتابگردان را هم میتوانید بخیسانید تا نرم تر شوند و آسیب کمتری به دندان ها بزنند.

8 – همیشه باید دقت کنید که آجیل هایی را که خیساندید فورا مصرف کنید
آجیل ها معمولا زود کیفیت شان را از دست می دهند به طور کلی باید آجیل ها زود مصرف شوند.

9 – می توانید خودتان در خانه آجیل ها را بو بدهید
آنها را در ماهی تابه یا فر قرار دهید و با دمای پایین آنها را بو بدهید در حین بو دادن آجیل ها باید با دقت به آنها نگاه کنید تا نسوزند چون آجیل هایی سوخته طعم بسیار بدی دارند.

10  – به هر حال در ایام نوروز آجیل های فراوانی را مصرف می کنیم پس بهتر است علاوه بر خرید آجیل در خوردن آن هم دقت کنیم
آجیل ها را با میوه های خشک مخلوط کنید تا تنقلات سالم تری داشته باشید. می توانید از آجیل ها و دانه های روغنی در سالادها، همراه با کباب یاا سیب زمینی سرخ کرده استفاده کنید. آجیل ها را خرد کنید و در تهیه نان، بیسکوییت، نوشیدنی ها، کیک و در تهیه انواع  سس از آنها استفاده کنید.

منبع : bamki.ir