Gizmag compares the specs and features of the new Motorola X, which offers hands-free voic...

آیا بازار گوشی های هوشمند که تحت سلطه ی اپل و سامسونگ است جا برای سومین بازیکن قدرتمند دارد؟ این چیزی است که کمپانی خریداری شده توسط گوگل، یعنی موتورولا با گوشی Moto X خود به آن امیدوار است. بنا به گزارش رسیده نیم میلیارد دلار بودجه به این گوشی اختصاص داده شده است. در این پست از پرشین بکس این اسمارت فون را با سامسونگ گلکسی اس 4 مقایسه خواهیم کرد.

اندازه

The Galaxy S4 is the bigger phone by a decent margin

Moto X کمی کوچکتر است. به طور دقیق، شش درصد کوتاه تر و هفت درصد باریکتر از گلکسی اس 4 است. با این حال در یک قسمت بزرگتر است : منحنی Moto X، در ضخیم ترین نقطه 32 درصد ضخیم تر از گلکسی اس 4 است.

وزن

Weight is even, at 130 g

همانطور که در تصویر مشخص است، وزن­ها یکسان هستند. اما همانطور که گفتیم گلکسی اس 4 بزرگتر است. بنابراین وزن 130 گرمی آن در محیطی به اندازه ی 8 درصد بیشتر پخش می شود.

جنس

The Moto X is sold in a variety of colors and textures ... including, eventually, wood (wo...

Moto X برای اهداف بازاریابی طراحی شده است و توجه زیادی به مشخصات فنی نداشته است.

مانند شایعه ی آیفون ارزان قیمت، Moto X نیز در انواع رنگ و بافت به فروش می رسد. مشتریان ایالات متحده می توانند به طور آنلاین جزئیات گوشی Moto X خود را طراحی کنند، و ظاهراً پس از مدت چهار روز توسط کارخانه ی موتورولای تگزاس مونتاژ و تحویل داده می شود.( برای مشاهده ی این ویژگی، به سومین ویدئوی این لینک مراجعه کنید) .

شاید جالب ترین نکته در اینجا نسخه ی چوبی است. بله، موتورولا در حال حاضر چند مدل از Moto X را آزمایش می کند که از چوب واقعی ساخته شده است. این بی سابقه است، و ما نمی توانیم منتظر بمانیم که یکی از آنها را در دستمان بگیریم.

صفحه نمایش

The GS4 also has a bigger, sharper screen

صفحه نمایش گلکسی اس 4 بزرگتر و واضح تر از Moto X است. این قسمت نیز به ما یادآوری می کند که Moto X برای پیروزی از طریق مشخصات فنی قوی طراحی نشده است. صفحه نمایش 1080p گلکسی اس 4 ممکن است برتر باشد، اما تصور می کنیم که وضوح و کیفیت صفحه نمایش Moto X برای خریداران گوشی های هوشمند معمولی کافی باشد.

همچنین صفحه نمایش Moto X به اندازه ی 88 درصد از صفحه نمایش گلکسی اس 4 را در اختیار شما قرار می دهد. درواقع، به طور فنی 88 درصد است:  صفحه ی قابل استفاده ی Moto X از آن کوچکتر است که دلیل این موضوع وجود نوار ناوبری روی صفحه است. گلکسی اس 4 از دکمه های فیزیکی و خازنی در پایین صفحه استفاده می کند و بنابراین باعث اِشغال صفحه نمایش نمی شود.

پردازنده

Performance should be good with the X's (more or less) Snapdragon S4 Pro

مانند Droid Maxx و Droid Ultra، Moto X از چیپ X8 موتورولا استفاده می کند.  پردازنده ی Qualcomm Snapdragon S4 Pro از عملکرد خوبی برخوردار است.

به همین ترتیب، گلکسی اس 4 هنوز جزو قدرتمندترین گوشی هایی است که می توان خرید.

رم

2 GB of RAM, all around

اگر اشتباه نکنیم، Moto X چندان هم از لحاظ مشخصات فنی کم نگذاشته است. هردو گوشی از 2 گیگابایت رم برخوردار است.

فضای ذخیره سازی

That 32 GB version of the X is reserved for AT&T customers

ظاهرا نسخه ی 32 گیگابایتی Moto X مخصوص AT&T است، بنابراین افراد دیگر باید از نسخه ی 16 گیگابایتی سر کنند. همچنین Moto X برخلاف گلکسی اس 4 اسلات کارت microSD ندارد.

وایرلس

Both phones will utilize LTE, as long as your carrier supports it in your area

جای تعجبی نیست. Moto X نیز مانند گلکسی اس 4 از شبکه ی پر سرعت 4G LTE استفاده می کند.

باتری

Motorola claims the Moto X will give you up to 24 hours uptime

مدیریت قدرت یکی دیگر از ویژگی هایی است که موتورولا همراه گوشی X عرضه می کند. هرچند باتری این گوشی ظرفیت کمتری از گلکسی اس 4 دارد، اما موتورولا ادعا کرده که این گوشی قادر است با استفاده های گوناگون، تا 24 ساعت دوام بیاورد.

نکته ی دیگری که باید ذکر کنیم این است که باتری گلکسی اس 4 قابل جابه جایی است. اما باتری Moto X مهروموم شده و نمی توان آن را جدا کرد.

Moto X همچنین از ویژگی ای به نام Active Display برخوردار است، که هنگام خاموش بودن صفحه اعلان ها را با یک ضربه ی ضربان مانند نامحسوس به اطلاع شما می رساند و این عمل موجب صرفه جویی در باتری می شود.

دوربین

The Moto X uses a 10.5-megapixel 'Clear Pixel' sensor, which will supposedly do well under...

شاید مهم ترین بخش در مورد دوربین Moto X نحوه ی فعال سازی است. موتورولا سعی کرده راهی آسان برای گرفتن یک عکس سریع در اختیار مشتریان قرار دهد. برای این کار کافیست دوبار مچ دست خود را به سرعت تکان دهید تا دوربین باز شود و با ضربه ای به هر قسمت صفحه عکس گرفته شود( برای مشاهده ی این ویژگی، به دومین ویدئوی این لینک مراجعه کنید) .

برنامه

Motorola surprised a few people by not putting the latest version of Android on the Moto X

موتورولا با گفتن اینکه گوشی Moto X با اندروید 4.2.2 عرضه خواهد شد، برخی افراد را شگفت زده کرد. از آنجایی که این شرکت توسط گوگل خریداری شده، انتظار می رفت این گوشی از اندروید 4.3 برخوردار باشد.

بزرگترین تفاوت بین این دو وجود TouchWiz سامسونگ در گلکسی اس 4 است.

فرامین صوتی از راه دور

 این احتمالاً ویژگی بی نظیر Moto X است. Google Now  دستیار محبوب موبایل است، و اکنون شما می توانید بدون لمس گوشی از آن استفاده کنید. حتی اگر صفحه ی گوشی خاموش باشد، کافی است بگویید “Ok Google Now” و Moto X به کار می افتد و می توانید فرامین خود را صادر کنید. این برنامه همچنین صدای شما را یاد می گیرد، بنابراین از نظر تئوی تنها یک تقلیدکننده ی صدای خوب می تواند به جای شما آن را فعال کند. ( برای مشاهده ی این ویژگی، به اولین ویدئوی این لینک مراجعه کنید).

NFC

Both phones have NFC chips in tow

اگر ارتباطات میدان­نزدیک مورد نظر شماست، هردو گوشی این امکان را برای شما فراهم می کنند.

جمع بندی

قابل توجه است که بسیاری از تولیدکنندگان تلفن همراه هنوز توجه زیادی به مشخصات فنی نشان می دهد. همه ی ما صفحه های 1080p، دوربین 41 مگاپیکسل و پردازنده ی فوق قدرتمند را دوست داریم. اما آیا مردم عادی که خریداران اسمارت فون ها هستند واقعاً به همه ی اینها اهمیت می دهند؟ به باور ما، پاسخ منفی است، و همچنین گمان می کنیم موتورولا به این مورد توجه کرده است.