مراقبت از طبیعت در نوروز را جدی بگیریم

مراقبت از طبیعت در نوروز را جدی بگیریم

مراقبت از طبیعت

مراقبت از طبیعت یکی از وظایف ما انسان ها در هر شرایط و زمانی می باشد زیرا این خود ما هیتسم که برای ادامه زندگی به این طبیعت نیازمندیم و باید به گونه ای خاص از آن مراقبت نماییم خصوصا در ایام نوروز و سیزده بدر که مسافرت های بسیاری انجام می شود و زباله ها در این محیط به راحتی رها می شوند.

اگر کسی که چندین دهه از عمرش را در خدمت محیط زیست ایران صرف کرده باشد و با گوشت و پوستش آسیب دیدن طبیعت را لمس کرده باشد و هنوز هم به آینده روشن طبیعت ایران خوش بین باشد پس ما هم با امیدواری اشاره می کنیم که حتما راههای ساده و کاربردی زیادی برای مراقبت از طبیعت وجود دارند که به کمک آنها میشود سهم کوچکی در احیا و زنده نگه داشتن طبیعت و حیات وحش داشت. شعار امسال سازمان ملل برای روز جهانی حیات وحش این جمله است که “آینده حیات وحش در دست ماست.”

پس در اینجای پادکست چند پیشنهاد عملی برای شما داریم که به خصوص با نزدیک شدن به عید و ایام مسافرت با عمل کردن به آنها می توانیم سهم کوچکی از نگهبانی از طبیعت کشورمان داشته باشیم و دست کم اگر آن را آباد نمی کنیم، کمر به تخریبش هم نمی بندیم.

ده توصیه ساده برای مراقبت از طبیعت در نوروز:
۱-    از پودرهای لباسشویی و مایعات ظرفشویی با عوارض سوء کمتر مثل پودرهای بدون فسفات استفاده کنید. اطلاعات شیمیایی موجود در مواد شوینده را می شود روی بسته بندی آنها جستجو کرد.
۲-    از باطری های قابل شارژ استفاده کنید. بر اثر زنگ زدگی مقدار زیادی از سموم خطرناک درون باطری ها به محیط راه می یابند که ترکیبات جیوه ای از مهمترین آنها است. پس از باطری های یک بار مصرف یا همان قوه های معمولی استفاده نکنید .

۳-    به جای آنکه مواد غذایی را در داخل ورقه های آلومینیومی یا پلاستیکی بپیچید ، آنها را داخل محفظه ها و ظروفی که قابل شستشو و قابل مصرف مجدد هستند قرار دهید. این کار بخصوص در موقع سفر و در جاده تولید زباله را کاهش می دهد.
۴-    درزمان مناسب تایرهای اتومبیل خود را تعویض کنید. نقش آلوده کننده تایر های مستعمل اتومبیل ها خیلی بیشتر از آن چیزی است که احتمال دارد در نگاه اول به نظر آید . پس از هر ۸ تا ۱۰ هزار کیلومتر رانندگی باد آنها را میزان کنید . از کوششهایی که در راستای استفاده مجدد از لاستیک های مستعمل به عمل می آید ، حمایت کنید.

۵-    در مصرف اب لوله کشی دقت کنید. هر کدام از ما در روز ۲۸ گالن آب مصرف می کنیم . اگر ما در موارد غیر لازم شیر آب را ببندیم ، تا حدود زیادی از به هدر رفتن آب جلوگیری می کنیم. اگر در موقع مسواک زدن تنها مسواک خود را با کمی آب ، خیس یا مرطوب کنید هر بار بیشتر از ۹ گالن آب صرفه جویی کرده اید.
۶-    از قوطی های آلومینیومی کمتر استفاده کنید. آلومینیوم فراوانترین عنصر در طبیعت است.بازیابی آلومینیوم کاری بسیار پر سود و از لحاظ اقتصادی با صرفه است . با هر تن بازیابی آلومینیوم ۱۰۰۰ دلار صرفه جویی می شود.

۷-    در محیط کار هم به فکر محیط زیست باشید : برخی از ابتکاراتی که به کمک آنها می توان کمتر به محیط زیست زباله وارد کرد را طراحی و به اطلاع دوستانتان برسانید ، یکی از این کارها استفاده کمتر از فتوکپی است.
۸-    در باغ خود به حیوانات غیر اهلی پناه دهید. کمک و رحمت در حق حیوانات غیر اهلی را می توانید از باغچه و باغ متعلق به خود شروع کنید . در زمستانهای سرد عده زیادی از پرندگان دچار تشنگی می شوند زیرا در این فصل بیشتر منابع آب یخ بسته اند . اگر در این مواقع ظرفی یا حوضچه ای که دارای آب غیر منجمد است در اختیار آنها گذاشته شود ، صدها پرنده نجات پیدا می کنند.

۹-    از جنگل های باران خیز حفاظت و حمایت کنید. البته این نکته در مورد جنگلهای کشور خودمان هم کاملا صدق می کند. از روشن کردن آتش در پای درختان و در جنگل خودداری کنید . درختان موجود در مسیر رودخانه ها را قطع نکنید . به یاد داشته باشید که اگر هر فرد ، یک اصله درخت بکارد ، می توان به راحتی منابع تخریب شده را جایگزین نمود.
۱۰-     بازیابی مواد مستعمل را از همین امروز شروع کنید. جهت سهولت در کار بازیابی ، می توانید زباله های خود را جدا سازی نمایید . زباله های جدا شده را در محل های مناسبی قرار دهید تا مأموران محلی زباله قادر به تفکیک آنها باشند . به کودکان خود علاقه نجات کره زمین را بیاموزید.

در آخر هم امیدواریم همه ما بتوانیم نقش خودمان را درنگهداری از طبیعت کشورمان و حفاظت از حیات وحش ایفا کنیم. در ضمن فراموش نکنید که شنوتو مرجع مجموعه بزرگی از پادکست های صوتی است که می توانید به راحتی و در اکثر موارد به صورت رایگان به آنها دسترسی داشته باشید.

منبع : shenoto.com

کلمات کلیدی:

  • راهای کاهش تولید زباله در مسافرت عید نو روز -
  • راههای مراقبت از طبیعت در روز سیزده بدر -
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *