مراسم چهارشنبه سوری برای عروس و داماد

مراسم چهارشنبه سوری برای عروس و داماد

عروس و داماد

در هر شهری مراسم چهارشنبه سوری تفاوت دارد و آیین و رسوم خاص خود را دارا می باشد.به طور مثال در شهرهای آذدربایجان رسم بر این است که برای تازه عروس از طرف خانواده داماد شام و خنچه چهارشنبه سوری آورده شود.این خنچه شامل یکسری هدایا و همچنین سفره هفت سین می باشد.

یکی از آئین های سالانه و دیرینه ی ایرانیان جشن سوری، چهارشنبه سوری یا به عبارتی دیگر چارشنبه سوری است.
ایرانیان آخرین سه شنبه سال خورشیدی را با بر افروختن آتش و پریدن از روی آن به استقبال نوروز می روند. چهارشنبه سوری، یک جشن بهاری است که پیش از رسیدن نوروز برگزار می شود.

مردم در این روز برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهایشان مراسمی را برگزار می کنند که ریشه اش به قرن ها پیش باز می گردد که مراسم ویژه آن در شب چهارشنبه صورت می گیرد. برای مراسم در گوشه و کنار کوی و برزن نیز بچه ها آتش های بزرگ می افروزند و از روی آن می پرند و ترانه (سرخی تو از من ، زردی من از تو ) می خوانند.

علاوه بر این مراسم آیین های دیگری نیز در گوشه و کنار ایران برای این جشن وجود دارد که بسته به شهر یا منطقه مربوطه هر ساله برگزار می شود.

در آذربایجان رسم بر این است که شب آخرین چهارشنبه سال برای دخترانی که تازه نامزد کرده اند از طرف خانواده داماد شام و خنچه آورده شود.سال بعد نیز که دختر در خانه بخت است عین همین مراسم از طرف خانواده عروس برای خانواده داماد اجرا میشود .

این رسم در دیزج امیرمدار نیز هر ساله برای تازه عروس و داماد به زیبایی هرچه تمامتر برگزار میشود و معمولا در این میهمانی نزدیکان عروس و داماد و بزرگان فامیل برای شام دعوت میشوند.

خنچه عروس شامل لوازم آرایش – لباس – کیف و کفش – سفره هفت سین – گل و سایر ملزومات می باشد .

شام نیز شامل برنج و انواع خورشت – سالاد و دسر و پیش غذا – سینی مربا و نوشیدنی می باشد.

نزدیکان عروس و داماد نیز هر کدام هدیه ای مانند پیراهن یا چادر در خنچه مربوطه می گذارند.

این رسم زیبا حتی در مورد دخترانی که سالها از ازدواجشان گذشته نیز هست که معمولا از طرف پدر دختر یا برادر او هدیه ای همراه با آجیل و مخلفات آن به خانه او برده میشود.

کلمات کلیدی:

  • سینی چهارشنبه سوری برای عروس -
  • چهارشنبه سوری عروس -
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *