روز ملی سینما چه سالی در تقویم ملی ایران ثبت شد؟

روز ملی سینما چه سالی در تقویم ملی ایران ثبت شد؟

روز ملی سینما

گزینه صحیح: ۱

سوال پیامکی خندوانه شنبه ۲۱ شهریور: روز ملی سینما چه سالی در تقویم ملی ایران ثبت شد؟

۱- ۱۳۷۸

۲- ۱۳۷۹

۳- ۱۳۸۰

 

روز ملی سینما برای اولین بار در در بهمن سال ۷۸ اعلام شد و در‌‌ همان دوران اظهار نظراتی پیرامون روز ملی سینما بیان شد. سرانجام چهارمین جشن بزرگ سینمای ایران در سال ۱۳۷۹ در روز ۲۱ شهریورماه مقارن با ایام بزرگداشت صدمین سالگرد حیات سینمای ایران در مجموعهٔ ورزشی انقلاب برگزار شد. اما در تقویم رسمی سال ۹۱ در مقابل ۲۱ شهریور ماه عبارت روز ملی سینما حذف شد که واکنش‌های بسیاری را در پی داشت.

منصور واعظی دبیر وقت شورای فرهنگ عمومی پس از این اتفاق در اظهار نظری عنوان کرده بود:««به هر حال تقویم رسمی ما بیش از حد شلوغ شده بود و برای همین باید برخی مناسبتها را حذف و برخی را نیز به ضمایم منتقل می‌کردیم!روز ملی سینما هم از جمله مواردی بود که به بخش ضمایم منتقل شد.

این را هم بگویم که ما در تقویم چیزی به نام روز ملی سینما نداشته ایم و فقط روزی به نام سینما داشتیم که آن هم به ضمایم منتقل شد.

واعظی  همچنین با تاکید بر اینکه همچنان در ذکر روز ۲۱ شهریور به عنوان روز سینما در تقویمها مانعی وجود ندارد، گفته بود:«اینکه روز سینما را به ضمیمه منتقل کرده ایم مانع این نمی شود که ناشران تقویم نتوانند آن را در داخل تقویم ذکر کنند یعنی ناشران تقویم همچنان می توانند روز سینما را داخل تقویم بیاورند.»

سینما یک رسانه دیداری شنیداری مبتنی بر تکنولوژی است که به وسیله آن فعالیت اقتصادی صورت می‌گیرد و همچنین قابلیت استفاده هنری را داراست. یک اثر سینمایی که فیلم سینمایی نامیده می‌شود، از عناصر تصویر (به صورت مجموعه‌ای از فریم‌ها) و صدا (گفتگو، صدا و موسیقی) تشکیل شده‌است. یک فیلم بر اساسفیلمنامه و توسط مجموعه‌ای از بازیگرها، کارگردان، صدابردارفیلم‌بردار تهیه کننده و… عوامل دیگر ساخته می‌شود. سینما جدیدترین شاخه هنر، معروف به هنر هفتم است که امروزه یکی از عمومی‌ترین و محبوب‌ترین تولیدات هنری را ارائه می‌کند. سینما همچنین به محل پخش عمومی فیلم سینمایی نیز گفته می‌شود. (منبع و منبع۲)

گزینه صحیح را به ۳۰۵۰۰ پیامک کنید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *