سال‌ها بود كه بازي مهربان او را از پنجره تلويزيون و پرده نقره‌اي سينما به تماشا مي‌نشستم اما ديروز تازه فهميدم كه نامش «فاطمه طاهري» است؛ مادر مهربان سريال‌هاي گل پامچال و پهلوانان نمي‌ميرند…


همان بازيگري كه هيچ‌گاه لبخند از روي لب‌هايش كنار نمي‌رفت و يكي از بازيگران بااخلاق، خوش‌قلب و پارساي هم‌روزگارمان بود كه با وجود اين كه بندرت نقش اول فيلم‌ها و سريال‌ها را برعهده داشت، اما در حافظه جمعي بسياري از مخاطبان سينما و تلويزيون يادش ماندگار خواهد بود.


فاطمه طاهري متولد سال 1318در تهران بود و به مانند ديگر بزرگان سينما فعاليت هنري خود را از سال 1336 با حضور در صحنه تئاتر آغاز كرد.


طاهري براي نخستين‌بار در سال 66 با فيلم «تحفه‌ها» به كارگرداني ابراهيم وحيدزاده وارد سينما شد و در كارنامه هنري او حضور در فيلم‌ها و سريال‌هايي همچون «گل پامچال»، «سايه همسايه»، «خاله سارا»، «طوبي»، «روز باشكوه»، «پهلوانان نمي‌ميرند»، «زير بام‌هاي شهر»، «دبيرستان خضرا»، «هامون»، «سفر جادويي»، «انفجار در اتاق عمل»، «شهر در دست بچه‌ها»، «نرگس»، «ديدار در استانبول»، «رابطه پنهاني»، «طعمه»، «مستاجر»، «آباداني‌ها»، «جاي امن»، «مهريه بي‌بي»، «راه افتخار»، «بي‌قرار»، «مرد آفتابي»، «زن امروز»، «تارهاي نامرئي»، «طوطيا»، «شوخي»، «دختري به نام تندر»، «مهمان مامان»، «پشت پرده مه» و «گرگ و ميش» ثبت شده است.


فاطمه طاهري براي آخرين بار در قاب جادويي تلويزيون با سريال «دارا و ندار» به كارگرداني مسعود ده‌نمكي حضور يافت كه بازي درخشانش هنوز در خاطره بسياري از مردم ايران به يادگار مانده است.


اين بازيگر مهربان و صبور، بامداد پنجشنبه‌اي كه گذشت بر اثر سكته قلبي به بيمارستان منتقل شد، ولي متاسفانه تلاش پزشكان به نتيجه نرسيد و اين هنرمند پيشكسوت و مادر مهربان در ايام شهادت حضرت فاطمه(س) جان به جان آفرين تسليم كرد.


پيكر روانشاد فاطمه طاهري صبح امروز ساعت 10 از مقابل خانه هنرمندان با همراهي مردم و علاقه‌مندان به سينما و تئاتر تشييع مي‌شود و در قـطعه هنرمندان بهشت زهرا آرام مي‌گيرد.


بامداد محمدي – جام‌جم