ترفندهایی برای خانه تکانی نوروزی

ترفندهایی برای خانه تکانی نوروزی

خانه تکانی نوروزی

خانه تکانی نوروزی یکی از مهمترین کارها و رسوم قبل از عید می باشد که خانم ها خانه با سلیقه هر چه تمام تر سعی در نظافت خانه دارند و در واقع اجازه نمی دهند هیچ قسمتی از خانه از این قائه مستثنا بماند.اما در این بین می توان با کاربرد ترفندها و ریزه کاری هایی خانه تکانی نوروزی را به طور کامل و در زمان کمتری انجام داد.

تکنیک های خانه تکانی نوروزی
تمیز کردن حمام
تمیزکردن کاشی حمام : به وسیله بخارآب گرم واسکاچ می‌توان آن را تمیز کرد.

تمیزکردن پرده حمام : با استفاده از پودر لباسشویی و جوش شیرین آن را تمیز می‌کنیم.

لکه‌های معمولی کاشی : از آمونیاک نصف فنجان، سرکه سفید نصف فنجان، جوش شیرین یک چهارم فنجان و آب گرم درحدود چهار لیتر استفاده می‌کنیم.

تمیزکردن وان حمام : با استفاده ازمحلول نمک آن راتمیزمی‌کنیم.

 

رفع بوی نامطبوع وسائل آشپزخانه
رفع بوی ظروف پلاستیکی : برای از بین بردن بوی بد ظروف دردار و جعبه‌های پلاستیک، روزنامه مچاله شده را در داخل ظرف قرار داده و در را محکم ببندید و بگذارید تمام شب را به همان حال بماند.

رفع بوی نامطبوع سنگ کنار ظرف شوئی : با مقداری پوست لیمو ترش یا پرتقال می‌توان در رفع بوی بد موفق بود.

رفع بوی تخته گوشت : وقتی گوشت ماهی و یا سبزیجات بودار را روی تخته خرد می‌کنید بوی آنها را به خود جذب می‌کند. برای از بین بردن بوی پیاز، سیر و یا ماهی، یک لیمو ترش را از وسط نصف کرده روی سطح تخته بمالید و یا آنکه خمیری از جوش شیرین و آب درست کرده و روی تخته گذاشته سپس آب بکشید.

نکاتی در مورد ظروف آلومینیومی‌
تمیز کردن ظروف آلومینیومی‌ : با نمک خشک جلا دهید.

برای نو کردن ظروف آلومینیومی : برای نو کردن آنها می‌توانید چند قاشق سرکه داغ  روی آنها بریزید.

نکاتی در مورد لکه گیری
لکه گیری وسایل چوبی : از مقداری آب نمک غلیظ یا خمیر دندان برای پاک کردن استفاده می‌کنیم و سپس آن را خشک می‌‌کنیم.

لکه گیری دیوار‌ها : اگر دیوار‌ها روغنی باشند با دستمالی نخی که آغشته به محلول آب و کمی‌ مایع پاک کننده است آن را تمیز می‌کنیم  و بعد آن را خشک می‌کنیم.

نکته : دیوار گچی را با پارچه‌ای نمناک پاک نکنید و اگر کاغذی به دیوار چسبیده‌ است با آب گرم یا اسفنج خیس ننمائید، چون پس از چند دقیقه گرم شده و کنده می‌شود.

لکه گیری پنجره‌ها : از محلول جوش شیرین و آب استفاده می‌کنیم.

آیا می‌دانید که آمونیاک در خانه تکانی معجزه می‌کند
هرگاه هنگام شستن ظروف، چند قطره آمونیاک درون آن بریزید هر چربی از ظروف بلوری، چینی،  فلزی و غیره پاک می‌شود و در ضمن آمونیاک در مقایسه با سایر مواد پاک کننده و شیمیایی قوی به پوست دست نیز، آسیبی نمی‌رساند.

نکته‌ای در مورد باز کردن لوله
یک فنجان نمک و یک فنجان جوش شیرین و آب جوشیده را با هم مخلوط کرده و در لوله بریزید و بگذارید تا نیم ساعت بماند سپس لوله مورد نظر را تمیز کنید.

رفع پرز لباس
لباس‌هایی که از بعضی پارچه‌های ضخیم مثل ماهوت و مخمل تهیه می‌شود و خیلی زود انواع و اقسام پرزها  مخصوصا «مو» را به خود می‌گیرد که نه با تکان دادن پاک می‌شوند و نه با برس کشیدن، برای زدودن انواع پرز از روی این گونه لباس‌ها تکه‌ای نوار چسب بردارید و به آرامی‌ روی قسمت‌های پرز گرفته لباس بکشید. خواهیددید که همه موها و پرزها به آسانی جذب نوار چسب خواهند‌ شد.

منبع : m-narjes.org

 

 

کلمات کلیدی:

  • ترفند هایی در خانه تکانی -
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *