ترفندهایی برای خانه تکانی نوروزی

خانه تکانی نوروزی

خانه تکانی نوروزی یکی از مهمترین کارها و رسوم قبل از عید می باشد که خانم ها خانه با سلیقه هر چه تمام تر سعی در نظافت خانه دارند و در واقع اجازه نمی دهند هیچ قسمتی از خانه از این قائه مستثنا بماند.اما در این بین می توان با کاربرد ترفندها و ریزه کاری هایی خانه تکانی نوروزی را به طور کامل و در زمان کمتری انجام داد.

تکنیک های خانه تکانی نوروزی
تمیز كردن حمام
تمیزكردن كاشی حمام : به وسیله بخارآب گرم واسكاچ می‌توان آن را تمیز كرد.

تمیزكردن پرده حمام : با استفاده از پودر لباسشویی و جوش شیرین آن را تمیز می‌كنیم.

لكه‌های معمولی كاشی : از آمونیاك نصف فنجان، سركه سفید نصف فنجان، جوش شیرین یك چهارم فنجان و آب گرم درحدود چهار لیتر استفاده می‌کنیم.

تمیزكردن وان حمام : با استفاده ازمحلول نمك آن راتمیزمی‌كنیم.

 

رفع بوی نامطبوع وسائل آشپزخانه
رفع بوی ظروف پلاستیکی : برای از بین بردن بوی بد ظروف دردار و جعبه‌های پلاستیك، روزنامه مچاله شده را در داخل ظرف قرار داده و در را محكم ببندید و بگذارید تمام شب را به همان حال بماند.

رفع بوی نامطبوع سنگ کنار ظرف شوئی : با مقداری پوست لیمو ترش یا پرتقال می‌توان در رفع بوی بد موفق بود.

رفع بوی تخته گوشت : وقتی گوشت ماهی و یا سبزیجات بودار را روی تخته خرد می‌كنید بوی آنها را به خود جذب می‌كند. برای از بین بردن بوی پیاز، سیر و یا ماهی، یك لیمو ترش را از وسط نصف كرده روی سطح تخته بمالید و یا آنكه خمیری از جوش شیرین و آب درست كرده و روی تخته گذاشته سپس آب بكشید.

نکاتی در مورد ظروف آلومینیومی‌
تمیز كردن ظروف آلومینیومی‌ : با نمك خشك جلا دهید.

برای نو كردن ظروف آلومینیومی : برای نو كردن آنها می‌توانید چند قاشق سركه داغ  روی آنها بریزید.

نکاتی در مورد لكه گیری
لكه گیری وسایل چوبی : از مقداری آب نمك غلیظ یا خمیر دندان برای پاك كردن استفاده می‌كنیم و سپس آن را خشك می‌‌كنیم.

لكه گیری دیوار‌ها : اگر دیوار‌ها روغنی باشند با دستمالی نخی كه آغشته به محلول آب و كمی‌ مایع پاك كننده است آن را تمیز می‌كنیم  و بعد آن را خشك می‌كنیم.

نكته : دیوار گچی را با پارچه‌ای نمناك پاك نكنید و اگر كاغذی به دیوار چسبیده‌ است با آب گرم یا اسفنج خیس ننمائید، چون پس از چند دقیقه گرم شده و كنده می‌شود.

لكه گیری پنجره‌ها : از محلول جوش شیرین و آب استفاده می‌كنیم.

آیا می‌دانید که آمونیاک در خانه تکانی معجزه می‌کند
هرگاه هنگام شستن ظروف، چند قطره آمونیاک درون آن بریزید هر چربی از ظروف بلوری، چینی،  فلزی و غیره پاک می‌شود و در ضمن آمونیاک در مقایسه با سایر مواد پاک کننده و شیمیایی قوی به پوست دست نیز، آسیبی نمی‌رساند.

نکته‌ای در مورد باز کردن لوله
یك فنجان نمك و یك فنجان جوش شیرین و آب جوشیده را با هم مخلوط كرده و در لوله بریزید و بگذارید تا نیم ساعت بماند سپس لوله مورد نظر را تمیز کنید.

رفع پرز لباس
لباس‌هایی که از بعضی پارچه‌های ضخیم مثل ماهوت و مخمل تهیه می‌شود و خیلی زود انواع و اقسام پرزها  مخصوصا «مو» را به خود می‌گیرد که نه با تکان دادن پاک می‌شوند و نه با برس کشیدن، برای زدودن انواع پرز از روی این گونه لباس‌ها تکه‌ای نوار چسب بردارید و به آرامی‌ روی قسمت‌های پرز گرفته لباس بکشید. خواهیددید که همه موها و پرزها به آسانی جذب نوار چسب خواهند‌ شد.

منبع : m-narjes.org