تاسیس مرکز فرهنگی ایران در چین

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با توجه به توافق بعمل آمده میان ایران و چین، بزودی مرکز فرهنگی فعال در دو کشور برای گسترش فعالیت ها و تعاملات فرهنگی و هنری رسما دایر خواهد شد.

به گزارش روز سه شنبه جام جم آنلاین به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ‌سید محمد حسینی روز سه شنبه در دیدار با سفیر و هیات همراه چین در ایران با بیان این مطلب، افزود: خوشبختانه روابط دو کشور ایران و چین در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در سطح خوب و بالایی قرار دارد که با تاسیس مرکز فرهنگی به بالارفتن تعاملات کمک خواهد کرد.


وی گفت: روابط فرهنگی دو کشور نیز از سال ۴۲ آغاز شده که طی این سال ها دو کشور، هشت تفاهمنامه فرهنگی به امضای طرفین رسیده است.


عضو کابینه دولت دهم تاکید کرد: ایران و چین همواره بر فرهنگ صلح و دوستی تاکید داشته و دارند، بر خلاف فرهنگ غربی‌ها و آمریکایی‌ها که دائم حرف از جنگ و خشونت می‌زنند به همین خاطر است که ما فرهنگ غرب را فرهنگی مهاجم می دانیم.


به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آمریکایی ها و غربی ها درصددند با نفوذ و رخنه فرهنگی در کشورهای شرقی زمینه سلطه خود را در این سرزمین ها فراهم کنند.


عضو شورای انقلاب فرهنگی تاکید کرد: در داخل کشور ایران تلاش کرده ایم محصولات فرهنگی و هنری خودمان را داشته باشیم و خوشبختانه پیشرفت های خوبی هم در این زمینه کسب کرده ایم. البته ما تا قبل از انقلاب عمدتا مقلد و تابع فرهنگ غربی بودیم اما بعد از انقلاب به فرهنگ اصیل ایرانی رجوع کردیم.


وی با اشاره به فعالیت دفاتر رسانه‌های چینی در ایران، اظهارداشت: هم اکنون نمایندگان خبرگزاری «شین هوا» و تلویزیون ملی چین در ایران به فعالیت خبری می پردازند و این اراده در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد که همکاری های رسانه‌ای بین دو کشور تقویت شود.


حسینی همچنین با اشاره به برنامه‌ریزی وزارت ارشاد برای برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، از سفیر جمهوری خلق چین دعوت کرد تا در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه که ۱۲ اردیبهشت با حضور رئیس جمهور ایران برگزار می‌شود، حضور یابد.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمادگی کشورمان را برای برگزاری هفته فیلم ایرانی در چین اعلام کرد و گفت: ما بر خلاف هالیوود در فیلم‌هایمان عمدتا بر جنبه های عاطفی، معنوی، خانوادگی و اجتماعی تاکید داریم و مطمئنم اکران فیلم‌های ایرانی در چین با استقبال مردم این کشور روبرو خواهد شد.


عضو شورای انقلاب فرهنگی با اشاره به حضور شاعران چینی در دو همایش شاعران ایران و جهان خواستار افزایش حضور نخبگان و هنرمندان چینی در چنین مراسم‌هایی شد.


وی به جاذبه های گردشگری کشورمان اشاره و به توریست‌های چینی توصیه کرد مقصد سفرهایشان را به سمت ایران تغییر دهند.


عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین به برگزاری کمیسیون مشترک فرهنگی ایران و چین در بهمن ماه سال گذشته اشاره کرد و خواستار عملیاتی شدن تصمیمات این کمیسیون شد.


در ابتدای این دیدار سفیر چین که همراه دبیران اول و دوم سفارتخانه این کشور در تهران و نیز نماینده نمایشگاه بین‌المللی فیلم پکن در این نشست حضور یافته بود با اظهار خوشبختی از دیدار با وزیر ارشاد، اظهارداشت: خوشبختانه روابط سیاسی و اقتصادی ایران و چین در حد مطلوبی است و سال گذشته هم آقای احمدی نژاد در اجلاس شانگهای حضور پیدا کرد.


«یوهانگ یانگ» رقم مبادلات تجاری بین دو کشور را در سال گذشته میلادی ۴۵ میلیارد دلار عنوان و ابراز امیدواری کرد این میزان در سال جدید میلادی به ۵۵ میلیارد دلار افزایش یابد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

شما ممکن است این را هم بپسندید